fbpx

Drążki do ćwiczeń PRO TRAINING

Podciąganie na drążku to absolutnie podstawowe ćwiczenie dla każdego piłkarza budujące siłę. Ćwiczenie to może wydawać się trudne, gdyż ćwiczący musi podnieść ciężar własnego ciała. Jednakże, stosując odpowiednią progresję ćwiczeń, będziesz w stanie rozwijać swoją siłę i przechodzić do trudniejszych wersji ćwiczenia.

Podciąganie na drążku rozwija mięśnie grzbietu, barków i ramion, szczególnie najszerszego grzbietu i dwugłowego ramienia oraz wzmacnia siłę mięśni palców, rąk i przedramion odpowiadających za chwyt. Mięśnie brzucha również mocno pracują, gdyż potrzebna jest stabilizacja głębokich mięśni grzbietu.

 

Progresja w podciąganiu na drążku

Zaczynając swoją przygodę z podciąganiem na drążku, musisz zacząć od najłatwiejszych form tego ćwiczenia. Poniżej znajdziesz przykładową progresję:

  • podciąganie podchwytem wąsko z pomocą gumy oporowej lub partnera
  • podciąganie podchwytem wąsko
  • podciąganie podchwytem szeroko
  • podciąganie nachwytem wąsko
  • podciąganie nachwytem szeroko

Osoby początkujące, mające problemy z osiągnięciem właściwej techniki, mogą korzystać z pomocy partnera, aby budować siłę mięśni podczas ćwiczenia. Partner chwyta nas wtedy za kostki (nogi zgięte) i pomaga nam podczas fazy podciągania w górę. Jeżeli nie masz nikogo do pomocy możesz wykorzystać długie gumy oporowe (szerokie, o dużej wytrzymałości). Zawiązujesz wtedy jeden koniec taśmy na drążku, natomiast w drugi koniec wkładasz nogi. Dzięki pomocy gumy łatwiej będzie ci się podciągnąć w górę.

Gdy opanujesz już odpowiednią technikę wykonania ćwiczenia i wzmocnisz mięśnie używane w tym ćwiczeniu, możesz przejść do kolejnej fazy, czyli podciąganie podchwytem bez pomocy partnera lub gumy. Wykonując kolejne progresje ćwiczenia trzymaj się jednej prostej reguły: jeżeli jesteś w stanie wykonać 3 serie po 10 dobrze wykonanych powtórzeń ćwiczenia to czas przejść do trudniejszej formy.

Ostatni etap w budowaniu siły poprzez podciąganie na drążku to ćwiczenia w nachwycie. Jest to najtrudniejsza forma tego ćwiczenia. Na początku spróbuj podciągać się w uchwycie wąskim, a gdy już to opanujesz, przejdź do uchwytu szerokiego.

W naszym sklepie znajdziesz dwa rodzaje drążków, które możesz wykorzystać w swoich treningach. W naszej ofercie znajdziesz drążek na ścianę oraz sufitowy. Niezależnie od tego, jaki wybierzesz, będziesz w stanie wykonać na nich wszystkie opisane wcześniej ćwiczenia.

Facebook Messenger