fbpx

Beep test

Jednym z popularniejszych testów biegowych, który przeważnie wykonuje się na starcie przygotowań do sezonu jest tzw. Beep Test czyli wielostopniowy test wahadłowy 20m. Jest to test na bazie którego można wyznaczyć wytrzymałość krążeniowo – oddechową zawodników. Test ten można wykonać zarówno w drużynach seniorskich jak i młodzieżowych.

Główną zaletą testu jest jego prostota. Zawodnicy muszą pokonywać dystans 20m tam i z powrotem. Ważne, aby linie końcowe wyznaczające granice 20 metrowego odcinka były bardzo wyraźnie zaznaczone. Tempo biegu wyznacza specjalny sygnał „beep”, stąd też nazwa testu. Do przeprowadzenia testu wymagana jest specjalna ścieżka dźwiękowa, która w określonym tempie sygnalizuje, że zawodnik powinien już dobiec do linii i zawrócić. Aby długość mogła być zaliczona zawodnik w momencie sygnału dźwiękowego powinien dotykać stopą linii końcowej. Jeżeli zawodnik przez dwa kolejne sygnały dźwiękowe nie dobiegł do linii jego test kończy się.

 

Test składa się z 21 poziomów, na które przypada od 7 do 16 odcinków. Każdy poziom trwa niewiele ponad 60 sekund. Tempo biegu na każdym z kolejnych poziomów nieznacznie wzrasta o 0,5 km/h. Na rozpoczęciu testu średnie tempo biegu wynosi 8,5 km/h, a podczas ostatniego poziomu jest już to 18,5 km/h.

Więcej informacji na temat Beep Test znajdziesz pod tym linkiem: Beep test – sprawdzamy poziom przygotowania zawodnika

Facebook Messenger