Gumy oporowe PRO TRAINING
Guma oporowa (power band) – tego rodzaju wytrzymałe gumy wykorzystywane są zarówno w treningu siłowym z użyciem ciężarów, jak również jako sprzęt zastępczy dla wolnych ciężarów. Wykorzystywane są przy rozciąganiu oraz korekcji problemów z mobilnością stawów. Można je poza tym wykorzystać przy nauce podciąganie na drążku jako ułatwienie dla początkujących zawodników.
Jakie są zalety korzystania z gum oporowych?
- Aktywacja mięśniowa bez ryzyka kontuzji. Wykorzystanie gum oporowych daje podobne rezultaty odnośnie aktywacji mięśniowej jak trening z wykorzystaniem ciężarów. Różnica jest jednak taka, że siły wywierane na nasze stawy są dużo mniejsze w przypadku gum. Oznacza to, że bodźcujemy nasze mięśnie jednocześnie nie narażając się na ryzyko kontuzji. Dzięki temu gumy oporowe mogą być również wykorzystywane przez osoby z drobnymi urazami.
- Jedną z głównych różnic pomiędzy wolnymi ciężarami, a gumami oporowymi jest zmienny opór aplikowany naszym mięśniom w trakcie ćwiczenia, przez cały zakres ruchu. W przypadku wolnych ciężarów, występują momenty w trakcie ruchu, gdzie nasze mięśnie nie wykonują zbyt dużo pracy, np. górny zakres ruchu przy zginaniu bicepsa. W przypadku gum oporowych opór zewnętrzny utrzymywany jest przez cały zakres ruchu.
- Stabilizacja mięśni głębokich. Ciągły opór zewnętrzny wywierany przez gumę powoduję rozwój stabilizacji potrzebnej do utrzymania odpowiedniej pozycji ciała w trakcie ćwiczenia. Konieczność ciągłego kontrolowania ruchu przez cały jego zakres powoduje zwiększoną aktywację mięśni core oraz poprawia balans ciała.
Przykładowe ćwiczenia
RDL z gumą oporową
Gumę oporową zakładamy pod stopy i chwytamy jej oba końce w ręce. Stopy rozstawione na szerokość bioder. Plecy utrzymujemy proste. Z pozycji wyjściowej wykonujemy dynamiczne wyjście w górę do pełnego wyprostu.
Zgięcie podeszwowe z gumą oporową
Gumę zakładamy na górną część stopy i mocno dociągamy do siebie. Następnie wykonujemy zgięcie stawu skokowego „od siebie” jak najdalej jest to możliwe. Utrzymujemy ciągłe napięcie na power band.
Zgięcie grzbietowe z gumą oporową
Power band zaczepiamy wokół ciężkiego przedmiotu np. noga od łóżka, a drugi jej koniec zakładamy na stopę. Rozciągamy gumę w ten sposób, aby podczas ruchu była ciągle napięta. Wykonujemy ruch w stawie skokowym „do siebie” jak najdalej jest to możliwe.
Barki 45-90
Gumę oporową trzymamy za oba jej końce (możesz dostosować jej długość do własnych potrzeb chwytając ją szeroko lub wąsko). Łokieć powinien być uniesiony w górę i zgięty pod kątem 45 stopni. Następnie wykonujemy rotację barku do pozycji, w której łokieć jest zgięty pod kątem 90 stopni.
Guma oporowa długa
cena: 39,00 zł / 34,00 zł
-–>przejdź do sklepu