W dniu 8 grudnia 2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć na szkoleniu dotyczącym odżywiania i dietetyki organizowanym w Pleszewie, woj. wielkopolskie, przez dwójkę młodych, ambitnych specjalistów z tej dziedziny – Bartosza Rutę i Monikę Grzelak.

Kilkugodzinna prezentacja zawierała wiele bardzo ciekawych i wartościowych informacji oraz rozwiewała wiele wątpliwych kwestii z dziedziny odżywiania, w tym odżywiania sportowców. Para prelegentów zaprezentowała wiele faktów z dziedziny dietetyki, którymi warto kierować się w kształtowaniu swoich nawyków żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem sportowców. To właśnie naszym zdaniem było głównym kluczem szkolenia. W dobie internetu, wolności słowa i wypowiedzi, kluczem jest umiejętność odróżnienia faktów i rzetelnych źródeł informacji od “mitów”, które często pojawiają się w publicznym obiegu informacji i zaciemniają obraz rzeczywistości. W ostatnich latach mamy do czynienia z dużym wpływem marketingu, biznesu i dużych pieniędzy na promowanie konkretnych produktów czy grup produktów, bazowanie na różnego rodzaju teoriach, a nie na faktach czy też tzw. efekcie polecenia “bo ja tak schudłam/-łem, to jest najlepsza strategia czy dieta”.

Naszym zdaniem, podobnie jak organizatorów szkolenia, najlepsza strategia żywieniowa to taka, która jest indywidualnie dopasowana do jednostki oraz zbilansowana. Jak opracować taką indywidualną strategię? O tym opowiadali autorzy szkolenia w dalszej części wykładu.

Tzw. “dieta” w rozumieniu autorów szkolenia to przede wszystkim kształtowanie odpowiednich dla danej osoby nawyków żywieniowych. Głównym celem w tym przypadku jest wyeliminowanie przyczyn czyli złych nawyków żywieniowych, a nie maskowanie objawów np. przez permanentne “odchudzanie się”. W przypadku sportowców, ale nie tylko, pierwszym krokiem jest określenie celu jaki chcemy osiągnąć: czy ma to być uzyskanie efektu czy utrzymanie efektu?

Autorzy wyróżnili też, oprócz odpowiedniej diety, kilka czynników, które również mają duży wpływ na budowanie odpowiedniej sylwetki czy odpowiedniej formy sportowej, należą do nich:

  • tzw. aktywność “neat”,
  • dodatkowa aktywność fizyczna,
  • regeneracja,
  • nawodnienie,
  • aktualny stan zdrowia.

Wszystkie te czynniki mają bowiem wpływ na dobór odpowiedniej diety.

W dalszej fazie wykładu wyjaśnione i szczegółowo omówione zostało  m.in. 

  • jak działa mechanizm kształtowania sylwetki,
  • jakie są podstawowe parametry diety wpływające na skład ciała,
  • co oznaczają pojęcia CPM, PPM, NEAT i jak ta znajomość ma pomóc w doborze  prawidłowej diety,
  • skąd ciało pobiera energię do prawidłowego funkcjonowania.

 

Po omówieniu podstawowych pojęć Bartosz i Monika przeszli do bardziej drobiazgowego omówienia poszczególnych makroskładników, a następnie do zagadnień związanych z nawadnianiem organizmu. Mowa była również o roli aktywności fizycznej (w tym treningu wyczynowego) w kształtowaniu sylwetki i generalnie lepszego zdrowia oraz jak ta aktywność wpływa również na kształtowanie zdrowszych nawyków żywieniowych.

Zaprezentowanych zostało też kilka “życiowych” przykładów i “case study”, czy np. 12 miesięczne badanie porównujące dietę high-carb i low-carb.

Podsumowując, to był bardzo pożytecznie spędzony dzień. Dwoje młodych specjalistów z pasją, Bartosz Ruta – trener personalny oraz Monika Grzelak – doradca żywieniowy i trener personalny wykazali się pełnym profesjonalizmem i znakomitym merytorycznym przygotowaniem, a ich szkolenie było pełne wartościowych i fundamentalnych informacji, które z pewnością przydadzą się każdemu, kto interesuje się tematem zbilansowanej diety i generalnie prawidłowego odżywiania oraz przede wszystkim sportowego trybu życia. 

Doceniając profesjonalne podejście organizatorów do tematu odżywiania zdecydowaliśmy się zaprosić ich do współpracy z nami, o czym szerzej mamy nadzieję poinformować już wkrótce. Zdecydowanie polecamy szkolenie Fit Lifestyle.

Jeżeli interesujesz się tematyką odżywiania i dietetyki mogą zainteresować cię następujące artykuły: Dwudniowy plan żywieniowy młodego zawodnika, Odżywianie piłkarza – co jeść przed meczem, Prawidłowe odżywianie młodych piłkarzy – podstawowe zasady