Otóż witamina D ma szerokie spektrum działania na nasz organizm. Jej niedobór przyczynia się do wszystkiego co złe w naszym organizmie zaczynając od zmniejszenia odporności organizmu poprzez zwiększenie ryzyka złamań, kończąc na nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy czy chorobach autoimmunologicznych. Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych. Ponadto, magazynuje się w naszym organizmie, dlatego także jej nadmiar będzie szkodliwy dla naszego zdrowia.

W jaki sposób możemy dostarczyć witaminę D?

Nasze ciało syntezuje ją głównie z promieni słonecznych, więc wraz ze zmieniającą się porą roku organizm syntezuje tej witaminy coraz mniej. Ciekawostką jest fakt, że czym jaśniejsza karnacja tym syntezowanie witaminy D jest większe. Dlatego też, ludzie z ciemniejszą karnacją  wymagają dłuższej ekspozycji na światło słoneczne, aby nie wystąpiły u nich niedobory witaminy D.

W pożywieniu witaminę D możemy znaleźć w:

  • rybach (np. łosoś, węgorz, śledź),
  • tranie,
  • niektórych grzybach,
  • żółtkach jaj,
  • wątrobie,
  • serach.

Jednak ilości te są zbyt małe, aby zapewnić odpowiednią ilość w okresie zimowym i warto ją suplementować.

Najlepszym punktem odniesienia do ustalenia dawki witaminy D jaką powinniśmy suplementować jest badanie krwi 25(OH) witamina D. Na podstawie wyniku powinniśmy ustalać dawkę suplementu.

W profilaktyce, u osób z odpowiednim wskaźnikiem poziomu witaminy D suplementacja powinna wynosić:

  • u noworodków i niemowląt do 400 UI na dobę, uwzględniając tą dostarczaną z pożywienia,
  • u dzieci i młodzieży od 1 do 18 roku życia dawka wynosi 600 – 1000 UI/dobę od października do marca, lub przez cały rok, w zależności od ekspozycji na światło słoneczne,
  • u osób dorosłych od 18 roku życia dawka powinna wynosić 800 – 2000 UI/dobę od października do marca lub przez cały rok, w zależności od ekspozycji na światło słoneczne.

W przypadku niedoboru witaminy D dawka suplementacji powinna być ustalona przez lekarza.
Warto pamiętać, że jej przedawkowanie może nieść negatywne skutki dla organizmu, gdyż jej wysoki poziom jest toksyczny.

Witamina D w połączeniu z K, czy to konieczne?

W świecie nauki nie ma takowych zaleceń, aby witamina D musiała być suplementowana razem z witaminą K, i jakoby ta druga miała wzmacniać działanie tej pierwszej. Dodatkowo, w pewnych schorzeniach układu trawiennego, suplementowanie witaminy K nie jest wskazane. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego, aby jej działanie było odpowiednie należy spożywać ją wraz z posiłkami zawierającymi odpowiedni poziom tłuszczu.

Spójrzmy jak wygląda poziom witaminy D u młodych piłkarzy. Zimą 2019 roku przeprowadzono badanie na 131 młodych rosyjskich piłkarzach  w wieku do 13 do 17 lat, u których oznaczono poziom witaminy D.  U 42,8% badanych odnotowano niedobór (poniżej 30ng/ml). Jak widzimy już u tak młodych osób diagnozuje się niedobór witaminy D i zasadna jest suplementacja. Dlatego też, zachęcam do oznaczenia 25(OH) witaminy D we krwi i skonsultowania wyniku z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki suplementu. Możemy również zażywać suplement profilaktycznie według wyżej wymienionych zaleceń.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat suplementacji diety piłkarza oraz szeroko pojętej dietetyki to zachęcamy do zapoznania się z naszym nowym ebookiem Piłkarska Kuchnia.

Autor tekstu:
Bartosz Ruta

 

Ebook: Piłkarska Kuchnia
cena: 39,00 zł
-–>
przejdź do sklepu 

 

Poradnik Piłkarza 2 edycja

 

Poradnik Piłkarza 
cena: 59,00 zł
-–>przejdź do sklepu

 

 

FitPrzepisy 
cena: 25,00 zł
-–>przejdź do sklepu