Okres przygotowawczy do rundy wiosennej powoli zbliża się ku końcowi. Niebawem wszyscy zawodnicy ruszą do rywalizacji w swoich rozgrywkach. Warto już w tym momencie pomyśleć nad strategią utrzymania optymalnej formy przez cały okres startowy.

Ważne, aby nie dać się zwieść poczuciu, że skoro dobrze przygotowałem się do sezonu oraz przepracowałem solidnie okres przygotowawczy to wystarczy na całą rundę i już nie muszę dbać o swoją formę fizyczną. Nic bardziej mylnego…

Wszystko zależy od ciebie

Nie ma chyba piłkarza który nie chciałby być szybszy, silniejszy i skakać wyżej niż jego konkurenci do miejsca w pierwszym składzie, czy też jego przeciwnicy w trakcie meczu. Nic jednak nie stanie się samo! O kondycję swojego organizmu piłkarz musi dbać przez cały sezon, a nawet ściślej mówiąc 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.

W poszczególnych okresach sezonu zmieniają się jedynie akcenty przygotowania fizycznego, na które w danym momencie należałoby zwrócić szczególną uwagę i położyć większy nacisk w treningu. Tylko przez realizację odpowiedniego planu treningowego oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia jesteś wstanie osiągnąć wyżej wymienione cele.

Na czym się skupić w okresie przygotowawczym?

Niedawno wspominaliśmy o bardzo ważnej roli jaką pełni trening „core stability” w kontekście długofalowego rozwoju potencjału fizycznego każdego zawodnika oraz w procesie budowania stabilnej postawy ciała podczas ruchów wykonywanych w grze w piłkę nożną. Szczegóły znajdziecie w naszym poprzednim artykule: Trening stabilizacji tułowia – czy warto stosować?

Co może jednak wpłynąć bezpośrednio, w krótszym okresie, na polepszenie rezultatów w rywalizacji na boisku?

Z pewnością może to być trening rozwijający moc i dynamikę zawodnika, a co za tym idzie, poprawiający szybkość. Zdecydowanie trening ten powinien być stosowany w trakcie okresu startowego, po to, aby zachować szybkość ruchów oraz tzw. „świeżość” zawodnika.

Eksplozywność (czyli potocznie mówiąc dynamika) to zdolność mięśni do wygenerowania jak największej siły w możliwie najkrótszym czasie, co ma bezpośrednie przełożenie np. na start do piłki, przyspieszenie na boisku czy też dynamiczny wyskok. Siła eksplozywna wpływa więc w znaczącym stopniu na wykonywanie dynamicznych ruchów w trakcie gry tj.:

  • gwałtowne zwroty ciała,
  • wyskoki,
  • zwroty, czyli zmiany kierunku biegu,
  • nagłe zawroty.

 

Jakie korzyści niesie trening dynamiki?

Siła dynamiczna ma jednak też kluczowe znaczenie w kontekście szybkości biegu i przyspieszenia, a zatem bardzo istotnych parametrów w rywalizacji zawodników podczas gry. W dzisiejszym footballu nie wystarczy już „bycie silnym” w ogólnym rozumieniu siły. Nowoczesny piłkarz musi być wstanie wykorzystać swoją siłę w jak najkrótszym czasie, aby szybciej wystartować do piłki czy skoczyć wyżej niż jego przeciwnik. Dlatego tak ważne jest, aby cały czas pracować nad tą zdolnością w trakcie sezonu. Dodatkowo, odpowiedni trening dynamiki i mocy w trakcie sezonu powoduje:

  • poprawę szybkości reakcji na zdarzenia boiskowe w trakcie meczu,
  • aktywację mięśni szybkokurczliwych odpowiedzialnych za szybkość ruchów zawodnika,
  • podtrzymanie ogólnej formy i „świeżości” w grze zawodnika,
  • zapobieganie kontuzjom poprzez przyzwyczajenie organizmu piłkarza do gwałtownych i eksplozywnych ruchów.

Korzyści wynikające z dobrze przygotowanego i przeprowadzonego treningu dynamiki są niepodważalne. Warto zatem zainteresować się tym tematem i kontynuować owocną pracę zaraz po zakończeniu okresu przygotowawczego.

Jeżeli jesteś zdeterminowany, aby odnosić większe sukcesy na boisku i chcesz w kwestii przygotowania siłowego zrobić coś więcej dla siebie niż dotychczas. Ponadto chcesz podnieś swoje  przygotowanie szybkościowe na wyższy poziom, lub też jesteś trenerem, który chce w odpowiedni sposób zorganizować przygotowanie fizyczne w trakcie sezonu dla swojej drużyny to powinieneś zajrzeć TUTAJ oraz zastosować nasz profesjonalny i unikatowy plan treningowy „Szybkość i dynamika” już podczas najbliższej rundy rozgrywkowej. Plan ten jest dostępny w bardzo korzystnej promocyjnej ofercie tylko do 15 marca 2021r.

 

Plan treningowy szybkość i dynamika
cena: 99,00 / 59,00 zł*
* cena promocyjna obowiązuje do 15 marca 2021r.
–> przejdź do zakupu