Przy wyborze piłki należy zwrócić uwagę na różnorodność tego produktu. Każda piłka zbudowana jest z trzech elementów: wypełnionego powietrzem pęcherza, osłony oraz poszycia. Pomimo, że elementy budowy są niezmienne to istnieje 5 różnic, które odróżniają piłki od siebie. Głównymi są: sposób łączenia łat, rozmiar i waga, przeznaczenie, poziom zaawansowania, a także wygląd.

Różnorodność piłek dostępnych na rynku jest ogromna, zatem jak wybrać odpowiednią? Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, przeznaczenie, nawierzchnia. Oczywistym jest, że 6-7 latek nie powinien grać tą samą piłką co zawodnik drużyny seniorskiej.

Standardowym rozmiarem piłki jest 5, są przeznaczone dla seniorów, juniorów oraz trampkarzy. Przedziałem wiekowym dedykowanym jest 14+. Rozmiar 4 jest przeznaczony dla młodzików i orlików, a więc dzieci w przedziale wiekowym 10-13 lat. Dla najmłodszych – dzieci poniżej 9 roku życia – najlepszym wyborem jest piłka rozmiaru 3. Zdecydowanie rzadziej użytkowane są piłki o rozmiarach 2 oraz 1, ich najczęstszym zastosowaniem jest udoskonalanie techniki w różnego rodzaju ćwiczeniach.

Szyte, klejone a może zgrzewane termicznie? Są to najpopularniejsze sposoby łączenia łat, który z nich jest najlepszy? Pierwszym sposobem było szycie, prawdopodobnie jest to najlepszy sposób ponieważ, jeżeli przy produkcji piłki wykorzystano odpowiedniej jakości poszycie oraz w odpowiedni sposób zastosowano mocne nici, piłka staję się wytrzymalsza. Piłki szyte ręcznie są z reguły droższe, ale również i wytrzymalsze. Dobrą alternatywą szycia jest zgrzewanie termiczne, piłki tego typu są zbliżone wytrzymałością do piłek szytych, ale wyróżniają się tym, że w mniejszym stopniu nasiąkają wodą przez co nie stają się cięższe. Najtańszą, a co za tym idzie najmniej wytrzymałą metodą jest klejenie, dlatego nie zaleca się stosowania piłek klejonych do codziennych treningów.

Ponadto, piłki mogą różnić się pod względem przeznaczenia, zdecydowana większość to piłki produkowane na trawę naturalną, ostatnimi czasy producenci zaczynają wprowadzać również piłki przeznaczone na sztuczną nawierzchnię. Piłki te wykonane są z wytrzymalszych materiałów, przykładem jest piłka X-Turf od firmy Select. Do gry na salę idealnie sprawdzają się piłki futsalowe, są odrobinę mniejsze średnicą od rozmiaru 5 oraz posiadają zwiększoną amortyzacje, która sprawia, że piłka posiada słabsze odbicie. Możemy wyróżnić również kategorię piłek street, do gry w warunkach ulicznych, wykonane z trwalszych materiałów ze względu na swoje zastosowanie. Występują w rozmiarach 4 albo 5, najpopularniejsza firma produkującą piłki street – Monta.

Istnieją 3 poziomy zaawansowania piłek:

  • Meczowa – najwyższa jakoś, piłkami tymi grają i trenują na co dzień zawodowcy. Są to piłki z certyfikatami FIFA QUALITY oraz FIFA QUALITY PRO oznacza to, że przeszły pozytywne testy m.in. pod względem wchłaniania wody, wagi czy też kształtu i odbicia.
  • Treningowa – również i te piłki posiadają certyfikaty FIFA QUALITY, dzięki czemu stają się bardzo atrakcyjne. Jakościowe w relatywnie niskiej cenie. Piłki przeznaczone do gry dla zespołów juniorskich, a także jak sama nazwa mówi do treningów, różnią się od piłek rekreacyjnych szyciem, a więc i większą wytrzymałością.
  • Rekreacyjna – z reguły klejone, a więc jakościowo najmniej wytrzymałe, natomiast na rynku jest to zdecydowanie najliczniejsza grupa piłek, charakteryzują się niższą ceną oraz dużą różnorodnością pod względem wizualnym.

Podsumowując, mamy duże możliwości do wyboru piłki w dzisiejszych czasach. Ważnym jest, żeby dobrać odpowiednią pod względem przeznaczenia, ceny oraz wykonania. Jeżeli piłka używana będzie sporadycznie, rekreacyjnie do zabawy z dziećmi w ogródku nie opłaca się kupować piłki meczowej. Natomiast, jeżeli ma służyć do treningów bądź codziennego użytkowania warto wybrać taką z certyfikatami FIFA, wykonaną z wytrzymalszych materiałów. Piłki treningowe szyte ręcznie są prawdopodobnie najlepszą opcją ze względu na swoją wytrzymałość, ponadto jesteśmy w stanie znaleźć taką w relatywnie niskiej cenie co jest idealnym przykładem stosunku ceny do jakości.

Jeżeli chcesz uzyskać profesjonalną poradę na temat wyboru piłki odpowiedniej dla ciebie lub twojego dziecka zajrzyj na stronę www.ballerspot.pl. Strona prowadzona jest przez doświadczonych piłkarzy, którzy pomogą ci wybrać odpowiedni dla ciebie produkt. Specjalnie dla czytelniktów naszego bloga przygotowany został rabat 10% na całość asortymentu. Wystarczy przy zakupach użyć specjalnego kodu – TRENINGPILKARSKI10