W dzisiejszej części naszego cyklu zaprezentujemy Państwu jak wygląda organizacja pracy szkoleniowej na przykładzie omawianej Akademii Brentford FC. Jednak to nie koniec naszego cyklu, w kolejnych odsłonach zaprezentujemy Państwu m.in. punkt widzenia innych trenerów uczestniczących w stażach zagranicznych oraz postaramy się odnieść do tematu opierając się o przykłady z innych Akademii klubowych. Ponadto już teraz zachęcamy do udziału w naszym nowym projekcie – otwartej dyskusji na temat polskiego szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży… szczegóły już wkrótce. A tymczasem zachęcamy do lektury:

Organizacja pracy szkoleniowej na przykładzie BRENTFORD FC Academy:

Podstawowym założeniem jest podział na miesięczne główne CELE treningowe, na które ukierunkowane są poszczególne jednostki treningowe w danym miesiącu we wszystkich grupach szkoleniowych. W ciągu całego sezonu w Akademii Brentford FC realizowanych jest 10 miesięcznych celów szkoleniowych – czasami niektóre cele się powtarzają w rocznym cyklu szkoleniowym.

W każdym miesiącu w akademii realizowany jest jeden temat, który rozbity jest na kilka celów pośrednich (bardziej szczegółowo odnoszących się do głównego celu miesiąca).

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszych częściach naszego cyklu Akademia Brentford FC posiada również własny MODEL GRY i filozofię gry opartą na filozofii gry pierwszego zespołu. Pod tym kątem są też rozwijani i dobierani wszyscy zawodnicy na wszystkich szczeblach rozwoju piłkarskiego wliczając dobór zawodników do pierwszego zespołu. Jak widać zatem filozofia klubu jest jednolita i spójna. Co jest bardzo ważne w aspekcie kontynuacji szkolenia przez wszystkie szczeble rozwoju piłkarskiego.

Ważnym aspektem jeśli mówimy o profesjonalnym szkoleniu są również uwarunkowania zewnętrzne czyli np. przepisy obowiązujące Akademie klubów profesjonalnych (czyli zrzeszonych w Football League). Wszyscy zawodnicy znajdujący się już w profesjonalnej Akademii mają „kontrakty” i nie mogą swobodnie przejść do innego klubu bez zgody klubu macierzystego. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, ze zawodnik stwierdza, że chce odejść do innego klubu, jednak wtedy to klub decyduje czy transferuje takiego zawodnika wolno. Zdarzają się też sytuacje problemowe wtedy to klub pozyskujący musi zapłacić za zawodnika, a opłata wynosi w granicach 6000 funtów. Dlatego też kluby mniejsze takie jak Brentford FC starają się opiekować należycie swoimi zawodnikami, gdyż normalną praktyką jest, iż słynniejsze kluby starają się pozyskiwać utalentowanych graczy np. rozmawiając bezpośrednio z ich rodzicami. Kontrakty nie obejmują zawodników U7 i U8 oraz zawodników testowanych w danej Akademii (okres testowy wynosi maksimum 6 tygodni).

Raport ze stażu zagranicznego

Zawodnicy są oceniani przez trenerów dwa razy do roku (w okolicach Świąt Bożego Narodzenia oraz w początkach kwietnia). Trenerzy i Dyrektor Akademii Brentford FC wychodzą z założenia, że football opiera się na opinii osób (trenerów, działaczy, kibiców itp.) dlatego dokonują obecnie tylko i wyłącznie opisowej oceny na podstawie opinii grona trenerów zajmujących się daną grupą szkoleniową. Ponieważ praca w Akademii jest zorganizowana w taki sposób, aby szerokie grono szkoleniowców pracowało z każdą grupą dlatego ocena ta jest wynikiem burzliwej dyskusji i opinii wielu fachowców z róznych dziedzin (w tym Medical, Sport Science), co za tym idzie jest obiektywna. Opinia ta przekazywana jest przez trenerów głównych danej grupy dwa razy do roku w indywidualnej rozmowie z rodzicami i zawodnikiem.

Kilka lat wcześniej w Akademii Brentford FC stosowano testy techniczne ale obecnie zrezygnowano z tej formy oceny. Prowadzony jest za to program tzw. „skills challenge” w którym zawodnicy mają określone elementy techniczne do zaliczenia i mogą rywalizować między sobą w ogólnej punktacji w danej konkurencji. Zawodnik może w każdym momencie przyjść do trenera i powiedzieć, że chce sprawdzić się w danym elemencie technicznym. Wyniki tych prób są zbierane do ogólnego zestawienia danej grupy, a rezultaty są wyświetlane do publicznej wiadomości (w tym również dla rodziców).

Dodatkowo cztery razy w roku nagradzani są najlepsi i najbardziej pracowici zawodnicy w każdym roczniku. Trenerzy główni poszczególnych grup typują jednego najlepszego zawodnika, który w danym okresie wyróżniał się pod jakimś wybranym względem, a jego zdjęcie z opisem silnych ale też i słabych stron nad którymi musi pracować w przyszłości jest wywieszone w gablocie w The Dome – czyli głównej Hali treningowej z boiskami o sztucznej nawierzchni (o czym było we wcześniejszym odcinku cyklu o infrastrukturze). Ponadto dwa razy do roku przeprowadzane są testy fizyczne (sprawnościowo – motoryczne), które przeprowadzają specjaliści – pracownicy departamentu Sports and Science, trenerzy Fitness and Conditioning in Football. Na bieżąco z kolei wszyscy zawodnicy od U16 wzwyż są monitorowani na treningach i meczach systemem GPS monitorującym wszelkie parametry fizyczne zawodnika wykazywane przez niego podczas treningów czy zawodów.

Tylko wybrani zawodnicy w wieku U16, spełniający określone kryteria doboru i rokujący szansę na dalszy progres oraz że w przyszłości będą reprezentować poziom upoważniający ich do gry w pierwszym zespole lub wyżej, otrzymują 2-letnie stypendia klubowe w wysokości minimalnej krajowej dla danego wieku i trafiają do zespołu U18. Jeśli brakuje zawodników na poszczególnych pozycjach w zespole U18 to dopuszcza się zatrzymanie zawodnika, który nie spełnia do końca wszystkich wymogów, bądź skauci klubowi poszukują odpowiedniego kandydata na daną pozycję w innych klubach i starają się pozyskać odpowiedniego zawodnika z zewnątrz. Pozostali zawodnicy są sprzedawani lub wypuszczani jako wolni zawodnicy do innych zazwyczaj słabszych klubów lub też na wypożyczenia.

Poniżej prezentujemy Państwu ogólny schemat tygodniowej struktury treningowej w Akademii Brentford FC dla Grup U9 do U16, gdzie zajęcia treningowe odbywają się 3 razy w tygodniu:

1) Futsal (obowiązkowo przez cały rok raz w tygodniu)

2) Trening Techniczny

3) Games for Understanding – trening oparty na grach
Dodatkowo w soboty lub niedziele wszystkie drużyny grają mecze z innymi profesjonalnymi Akademiami w ramach regularnych rozgrywek i zgodnie z obowiązującym podziałem terytorialnym, W rozgrywkach tych jednak nie notuje się wyników i nie uwzględnia tabeli końcowej aż do kategorii U16 włącznie. Pierwsza profesjonalną ligą w której notuje się tabele końcowe jest Youth Development League dla kategorii Under 18. W myśl filozofii Brentford FC Academy każdy zawodnik w tym wieku (U9 do U16) powinien rozegrać od 20 do 30 spotkań w sezonie dlatego oprócz rozgrywek regularnych drużyny grają jeszcze sporo meczów towarzyskich.

Jeśli są Państwo zainteresowani bardziej szczegółowymi materiałami z zakresu treści treningowych w poszczególnych jednostkach struktury treningowej w prezentowanej Akademii lub po prostu chcą się Państwo dowiedzieć więcej zachęcamy do pobrania raportu z Brendford FC Academy przygotowanego przez nas tj. Roberta Leśniaka i Krzysztofa Laskowskiego, który zawiera aż 44 strony materiałów. Raport jest do pobrania, w zamian za darmowe udostępnienie informacji o naszym blogu PAY WITH A TWEET, klikajcie i pobierajcie:

 

Zostaw nam swój e-mail a powiadomimy Cię o nowych wpisach.