W drugiej części naszego cyklu zaprezentujemy Państwu warunki organizacyjne w jakich mogą i powinny prawidłowo rozwijać się talenty piłkarskie. Oczywiście wciąż opieramy się na przykładzie Brentford FC Academy, w której wbrew pozorom nie panują wielce komfortowe warunki, lecz z pewnością panuje atmosfera sprzyjająca i zachęcająca młodych ludzi do pracy nad sobą i rozwijaniem swoich talentów. Zaczynamy zatem część drugą….
staż piłkarski w Brandford

Program rozwoju zawodnika (tzw. EPPP) w Akademii Brentford FC obejmuje obecnie nieco ponad 160 zawodników ( wcale nie tak dużo prawda?) w przedziale wiekowym 9 – 21 lat. Lecz nie ilość, a jakość jest głównym kryterium doboru zawodników. Dodatkowo Akademia prowadzi szkolenie dzieci od 7- 9 lat w tzw. „Pre-Academy”, gdzie zajęcia na głównych obiektach Akademii odbywają się tylko dwa razy w tygodniu, w soboty w ośrodku treningowym przy Jersey Road oraz w The Dome (sztucznym boisku pod dachem) we wtorki.

Ponadto Akademia prowadzi tzw. indywidualne treningi otwarte w piątki w The Dome, gdzie do dyspozycji jest trener Akademii i każdy z zawodników może przyjść popracować nad dowolnym przez siebie wybranym elementem techniki. Dodatkowo Akademia zatrudnia trenera od nauki techniki uderzeń i strzałów na bramkę (jest to polski trener Bartek Sylwestrzak), który pracuje 2 razy w tygodniu z zawodnikami Akademii Brentford FC ucząc ich i korygując technikę uderzeń piłki oraz dodatkowo pracuje również z zawodnikami pierwszego zespołu.

Obiekty treningowe Jersey Road

Jak wspomniano wyżej głównym obiektem Akademii jest ośrodek na JERSEY ROAD, gdzie znajduje się 6 pełnowymiarowych boisk trawiastych z czego dwa przeznaczone są wyłącznie dla pierwszego zespołu oraz na mecze zespołu Under 21.

Ponadto znajdują się tam boiska do gry 9v9 oraz 7v7 a także miejsce na ćwiczenia techniki czy treningi bramkarskie. W ośrodku tym znajduje się główny budynek Klubowy z biurami, dwoma szatniami i pełnym węzłem sanitarnym, w którym mieści się również kuchnia, stołówka i poczekalnia dla rodziców. Z szatni w tym budynku korzystają zawodnicy pierwszego zespołu oraz zawodnicy drużyny U 21 podczas rozgrywania meczów u siebie.

Training Ground

Wszystkie inne grupy korzystają z kompleksu budynków znajdujących się obok, w których mieszczą się:

  • szatnie i sale odpraw,
  • sala do nauki,
  • biuro trenerów,
  • biura administracji oraz dyrektora Akademii.

Mieszczą się tam też pomieszczenia dla fizjoterapeutów i masażystów, siłownia i mała salka gimnastyczna, a także magazyny sprzętowe. Biuro klubu i główny Stadion – Griffin Park znajdują się przy Braemar Road, Brentford, Middlesex, London, lecz klub buduje obecnie kosztem blisko 80 milionów funtów nowy Stadion przy Lionel Road, którego pojemność sięgać będzie blisko 40 tyś widzów.

Stadion piłkarski

Od niedawna Akademia klubowa może w pełni korzystać, przy współpracy z Uxbridge High School, ze sztucznego boiska pod kopułą tzw. „The Dome”, gdzie również znajduje się zaplecze sanitarno-organizacyjne (szatnie, magazyny, kawiarnia-poczekalnia dla rodziców itp.) W budynku tym znajdują się również salka do ćwiczeń fitness odpowiednio wyposażona w sprzęt treningowy oraz pokój dla masażystów i fizjoterapeutów. Oczywiście znajduje się tam również biuro trenerów i Dyrektora Akademii, w którym regularnie przed każdą sesją zbierają się wszyscy trenerzy na odprawę.

Boisko treningowe
Co najbardziej od strony organizacyjnej rzuca się w oczy, to fakt, iż każdy z pracowników ma przydzielone obowiązki na każdy dzień oraz swoją rolę do wykonania i doskonale wie co ma w danym momencie zrobić. Dzięki temu wszystkie sesje treningowe w Akademii przebiegają bardzo sprawnie i są bardzo dobrze zorganizowane. Szerzej o zawartości tych sesji treningowych już wkrótce w kolejnej części naszego cyklu…

Tutaj link do pierwszego wpisu z cyklu:  Jak wyszkolić zawodowego piłkarza

Zostaw nam swój e-mail a powiadomimy Cię o nowych wpisach.