W ramach naszego nowego projektu na blogu trening-pilkarski.pl będziemy prezentować Państwu wiedzę z zakresu organizacji i przebiegu procesu szkolenia dzieci i młodzieży, zaczerpniętą z licznych podróży, odbytych staży i obserwacji, nie tylko Naszej, ale też innych trenerów posiadających doświadczenie w zakresie organizacji tegoż szkolenia.

Zachęcamy do lektury z nadzieją, że spotka się ona z dużym zainteresowaniem i zainspiruje do kreatywnego wprowadzania w życie niektórych rozwiązań, nie koniecznie w formie wiernego odwzorowania lecz raczej dostosowywania do własnych potrzeb i możliwości z zachowaniem celu i funkcjonalności danych rozwiązań.

Cykl rozpoczynamy od wizyty w „młodej” prężnie działającej Akademii Klubu BRENTFORD FC (dzielnica zachodniego Londynu). Klub ten charakteryzuje się bardzo silnymi powiązaniami i wsparciem lokalnej społeczności. Na tej bazie buduje swoją renomę oraz konsekwentnie usprawnia funkcjonowanie, co poskutkowało awansem do angielskiej Championship w 2014.

Brentford FC Academy

W marcu 2015 r. z inicjatywy trening-pilkarski.pl grupa polskich trenerów dzieci i młodzieży odbyła tygodniowy staż w Brentford FC Academy. W stażu uczestniczyli m. in. dwaj nasi redaktorzy Krzysztof Laskowski oraz Robert Leśniak. W najbliższym czasie w ramach tego cyklu zaprezentujemy Państwu podsumowanie tej wizyty, zgromadzone wnioski oraz opinię pozostałych trenerów uczestniczących w stażu.

A zatem zaczynamy od struktury Akademii…

Przy Klubie Brentford FC funkcjonuje zrestrukturyzowana w 2010 r. w pełni profesjonalna Akademia Piłkarska Brentford FC Academy. Hasło i misja tej profesjonalnej szkółki piłkarskiej to :

„Your Dream Our Passion”

Wizją szkółki jest oferowanie wszystkim swoim zawodnikom doświadczeń pełnych wyzwań i zadowolenia, które zapewnią, że zapamiętają oni czas spędzony w Brentford FC jako pozytywny. Akademia dąży do tego, aby stać się i być rozpoznawalną jako jedna z TOP 10 Academy w Wielkiej Brytanii oraz również by być rozpoznawaną ze swojej innowacyjności i doskonałości. Akademia chce wykształcać zawodników z umiejętnościami niezbędnymi do gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym (tzw. „elite players”). Co najważniejsze wszyscy pracownicy oraz trenerzy Akademii, każdego dnia ściśle i konsekwentnie realizują z pozytywnym skutkiem tą wizję, czerpiąc z tego niekłamaną przyjemność, co było ewidentnie widać w kontaktach z każdą osobą pracującą na rzecz Akademii.

Uniwersalnym, głównym celem Akademii jest rekrutować, aklimatyzować i rozwijać zawodników, którzy w przyszłości będą grać dla pierwszego zespołu Brentford FC lub ewentualnie będą transferowani do wyższej ligi.

Brentford FC Academy

W 2010 roku w Akademii wprowadzono ujednolicony w całej Federacji Angielskiej tzw. „program rozwoju zawodnika”(EPPP- Elite Player Performance Plan) , do którego realizacji powołano 6 ściśle współpracujących ze sobą Departamentów, aby zapewnić kompleksowe podejście do rozwoju każdego zawodnika.

1) COACHING, którego celem jest maksymalizowanie indywidualnego potencjału zawodników przez wysoko wykwalifikowaną kadrę trenerską:

8 trenerów pełnoetatowych:
Professional Development Squad Manager
Senior Professional Development Coach
Professional Development Phase Lead Coach
Professional Development Phase Coach
Youth Development Phase Lead Coach
Foundation Phase Coach
Head of Academy Goalkeeping Coach
Head of Coaching (Foundation Phase Lead Coach)
+ asystenci na pół etatu lub pracujący we współpracującej z Akademią szkole Uxbridge High School.

2) RECRUITMENT, którego celem jest identyfikowanie i selekcjonowanie młodych utalentowanych piłkarzy, którzy mają potencjał do gry w przyszłości w pierwszym zespole Brentford FC.

W dziale tym pracuje:
Head of Academy Recruitment
Academy Player Recruitment Manager
oraz szereg skautów działających w Londynie całej Wielkiej Brytanii oraz poza granicami kraju (łącznie około 100 osób finansowanych z rożnych źródeł i w różnej formie).

3) MEDICAL, którego celem jest oprócz doraźnej pomocy przy urazach, zapewnienie, że zawodnicy po urazie przejdą pełną rehabilitację i wrócą do pełnej sprawności najszybciej jak to jest tylko możliwe.

W dziale tym pracują:
Head of Academy Medical
Senior Academy Physiotherapist
Academy Sports Therapist

4) SPORTS SCIENCE, w dziale tym pracują trenerzy „strength and conditioning”, których celem jest maksymalizowanie atletycznych możliwości zawodników, wprowadzanie strategii zapobiegania urazom i kontuzjom i zapewnienie zawodnikom odpowiednich porad w zakresie żywienia i nawadniania organizmu. Ponadto w dziale pracują analitycy, którzy przygotowują analizy indywidualne oraz zespołowe występów zawodników Akademii w swoich zespołach.

W dziale tym pracują na stałe:
Lead Academy Sports Scientist
Lead Academy Strength & Conditioning Coach
Lead Performance Analyst
Performance Analyst
+ plus trenerzy na pół etatu (głównie studenci pobliskiego West London University)

5) EDUCATION AND WELFARE, głównym zadaniem tego działu jest zapewnienie, że wymogi stawiane zawodnikom Akademii Brentford FC nie będą miały negatywnego wpływu na rozwój wiedzy ogólnej i edukację zawodników. Dodatkowo osoba pracująca w tym dziale (tzw. Welfare Officer) ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie wszelkich procedur wymaganych prawnie w stosunku do organizowanej przez Akademię działalności.

Pracownikiem pełnoetatowym tego działu jest jedna osoba – Welfare Officer.

6) OPERATIONS, którego pracownicy odpowiedzialni są za finansowe i administracyjne funkcjonowanie Akademii oraz wspieranie innych departamentów w celu zapewnienia poprawności funkcjonowania systemu, którego celem jest realizacja programu rozwoju zawodników (na bazie EPPP) w Akademii Brentford FC.

W dziale tym pracują:
Head of Academy Operations
Senior Academy Administrator
Academy Administrator

Całością Akademii zarządza Dyrektor Akademii, który podejmuje strategiczne decyzje, jest odpowiedzialny za całościowy program szkoleniowy, ale też pracuje jako trener prowadząc niektóre sesje treningowe.

boisko treningowe

Obecnie Akademia Brentford FC jest certyfikowana przez Angielską Federacje (The FA) w 4-tero stopniowym systemie Certyfikowania jako Akademia Kategorii Drugiej (Category Two Professional Developement Academy). Zarządzający Akademią stawiają sobie za cel, aby w niedalekiej przyszłości osiągnąć pierwszą kategorię certyfikacji. Jednak, żeby to osiągnąć klub musi spełnić szereg dodatkowych kryteriów, głównie finansowych i infrastrukturalnych (jak np. oświetlenie boisk na ośrodku treningowym oraz mini-stadion do rozgrywania meczów drużyn U21 i U18 wraz z trybunami i oświetleniem).

To tyle tytułem wstępu… w następnym wpisie kolejne informacje m.in. odnośnie niezbędnej do realizacji swoich celów infrastruktury w Akademii Brentford FC.

Zostaw nam swój e-mail a powiadomimy Cię o nowych wpisach.