Indywidualne umiejętności piłkarskie to podstawa sukcesu każdego piłkarza, który marzy o tym, aby zaistnieć w piłce profesjonalnej. Potrzeba jednak sporo wiedzy ze strony trenerów, aby w prawidłowy sposób kształtować te umiejętności u swoich zawodników. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować warsztaty szkoleniowe dla trenerów, których temat przewodni to „Rozwój indywidualnych umiejętności piłkarskich”. Naszym celem jest prezentacja odpowiedniego podejścia, technik oraz sposobów kształtowania danych umiejętności piłkarza w kontekście techniczno-taktycznym, motorycznym, socjalnym oraz psychologicznym. Zapisów na warsztaty możecie dokonywać poprzez nasza stronę internetową www.trening-pilkarski.pl w zakładce SKLEP.

Manager Akademii Legia Warszawa – Radosław Mozyrko będzie gościem specjalnym warsztatów. Radosław Mozyrko jest trenerem piłkarskim z ponad 10-letnim doświadczeniem, które zdobywał między innymi w Anglii, Irlandii, USA, Polsce, Włoszech i Japonii. Ostatnio pracował jako koordynator zespołów U13-U16 w akademii piłkarskiej Nottingham Forrest oraz mentor trenerów w angielskiej federacji piłkarskiej – Football Association. Jego wcześniejsze doświadczenie zawodowe obejmuje pracę dla tak uznanych piłkarskich marek jak Manchester United oraz New York Red Bulls. Poniżej znajdziecie krótki wywiad z trenerem Mozyrko, w którym zapytaliśmy go jaka jest jego wizja pracy trenerskiej w futbolu młodzieżowym i jakie priorytety powinien wyznaczać sobie trener młodzieżowy w szkoleniu piłkarskim pod kątem rozwoju indywidualności.

 

1) Co uważasz za największe doświadczenie wyniesione z dotychczasowej pracy trenerskiej?

Nie ma jednego takiego szczególnego wydarzenia. Każde doświadczenie wyniesione z dotychczasowej pracy w różnych miejscach i na różnych kontynentach, które coś wnosiło do mojego warsztatu uważam za wartościowe. Wiadomo, że najbardziej ukształtowała mnie praca w Anglii, lecz można też powiedzieć , że moje doświadczenie jest mieszanką kilku stylów z piłki nożnej i innych dyscyplin.

2) Jakie różnice dostrzegasz między angielskim, a polskim podejściem do pracy szkoleniowej z dziećmi i młodzieżą?

Największą różnicę dostrzegam w tym, że w Anglii jest jednak więcej trenerów młodzieżowych. W ogóle funkcjonuje taka specjalizacja jak „trener młodzieżowy” co powoduje, że trenerzy rozwijają się tylko w tym kierunku i co za tym idzie lepiej koncentrują się na rozwoju podopiecznych nie tylko pod kątem rozwoju czysto piłkarskiego ale przede wszystkim pod kątem rozwoju młodych ludzi dobrze funkcjonujących w społeczeństwie. Ci trenerzy nie mają takiego „parcia na sukces” czy chęci zdobycia sławy, a skupiają się raczej na prawidłowym rozwoju swoich podopiecznych.

3)   Hasło Warsztatów brzmi: „FUTBOL MŁODZIEŻOWY to SPORT INDYWIDUALNY” – to cytat z Twojej wypowiedzi jak rozumiesz to zdanie ?

Piłka młodzieżowa moim zdaniem to „sport indywidualny”, ponieważ całej drużyny młodzieżowej nie jesteś wstanie wprowadzić do pierwszego zespołu. Oczywiście piłka dziecięca i młodzieżowa wciąż zalicza się do sportów drużynowych, ale pracujesz indywidualnie z poszczególnymi zawodnikami, tak aby potrafili współpracować też w grupie. Grupy przecież się zmieniają – jedni odchodzą inni przychodzą. Popatrzmy na największe drużyny. Co dwa, trzy lata następują naturalne i stopniowe zmiany. Trwa ciągła rotacja. Młodzi zawodnicy muszą być na to przygotowani. Dlaczego niektórzy piłkarze np. przepadają po transferach? Bo nie potrafią odnaleźć się w nowym środowisku. A dlaczego się nie odnajdują? Być może właśnie dlatego, że nie mieli odpowiednio skoncentrowanej na nich uwagi ze strony ich trenerów. To może wynikać z początków szkolenia, być może nie zmieniali nigdy grup, pozostawali w jednym środowisku…. Każdy ma swoją ścieżkę indywidualnego  rozwoju, tak jak każdy ma swoją tożsamość. Dlatego powinniśmy traktować każdego z graczy jako indywidualność, którą należy „wkomponować” w daną grupę (zespół) i nauczyć funkcjonować w tej grupie. Posłużę się tutaj może pewnym przykładem z farmerstwa. Zawodnicy są jak nasiona różnych owoców i warzyw, a trening to gleba, na której zamierzamy te nasiona uprawiać. Każde z nich potrzebuje jednak innego traktowania, aby wydać obfite owoce. Nie każde też możesz posiać jedno obok drugiego, gdyż nie będą ze sobą funkcjonowały. Podobnie jest z rozwojem młodych piłkarzy.

4) Nawiązując jeszcze do tematu Warsztatów, jak zatem rozumiesz rozwój indywidualnych umiejętności w piłce nożnej młodzieżowej – zawodnik czy drużyna? na czym Twoim zdaniem powinien skupiać się trener młodzieżowy skoro to przecież sport zespołowy?

Powinien skupiać się na rozwoju zawodników, ale w ten sposób, aby dobrze funkcjonowali w grupie i rozwijali maksymalnie swój potencjał w tej grupie. Nie koniecznie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest nieustanne korygowanie błędów, skupianie się na brakach pod kątem grupy, gdyż to może powodować wstrzymanie rozwoju potencjału u najzdolniejszych. Jeśli miałbym wybierać wolałbym skupić się na rozwoju najmocniejszych cech u poszczególnych graczy.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem rozwijania indywidualnych umiejętności u swoich zawodników i chcesz poszerzać swoją wiedzę trenerską w tym zakresie to serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas warsztaty. Już 18 marca 2018 roku spotykamy się w Pleszewie, woj. wielkopolskie. Rezerwacji miejsca możesz dokonać TUTAJ.

Partnerzy naszego bloga przygotowali dla Was specjalne oferty dotyczące zapisów na warsztaty. Aby dowiedzieć się więcej sprawdźcie poniższe linki:

  1. Asystent Trenera
  2. Baza Piłkarzy
  3. Piłkarski Edukator 

Więcej szczegółów na temat warsztatów znajdziecie na blogu:

www.trening-pilkarski.pl lub Facebooku: https://www.facebook.com/trening.pilkarski.blog/