Powszechnie wiadomo, że kontrolę piłki i technikę piłkarską należy doskonalić od najmłodszego wieku, praktycznie przez cały okres trwania kariery piłkarskiej. Obecnie dzieci zaczynają zorganizowane zabawy z piłką pod okiem fachowych instruktorów czy trenerów często już w wieku 4 lat i zazwyczaj odbywają się one 1-2 razy w tygodniu. Starsi zawodnicy, mniej więcej od 8-9 roku życia, zazwyczaj chodzą na trening piłkarskie 3 czasem 4 razy w tygodniu średnio po 1,5 godziny każdy.

Kiedy rozwijać umiejętności techniczne?

Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek czy jest to wystarczająca ilość czasu by przyswoić, nauczyć się i utrwalić daną umiejętność ruchową oraz specyficzną technikę piłkarską, aby stała się ona naturalną i była wykonywana „automatycznie”?

Faktem jest, że dzieci szczególnie w wieku 6-12 lat przyswajają wiedzę i kształtują nawyki ruchowe znacznie szybciej i rozwijają się w sposób naturalny wraz z procesem rozwoju fizycznego i umysłowego. Właśnie dlatego, naszym zdaniem, powinno się do maksimum wykorzystać ten czas do perfekcyjnego opanownia specjalistycznej techniki piłkarskiej.

Obserwując przez wiele lat młodych zawodników na różnych poziomach szkolenia możemy łatwo zauważyć, że młodzi piłkarze z najlepszych ośrodków treningowych w Europie w wieku 12 -13 lat potrafią z piłką zrobić już niemalże wszystko. Zależność w tym przypadku jest prosta, im więcej kontaktów z piłką, które można później wykorzystać w grze oraz wysokiej jakości treningów opartych na nieustannym kontakcie z piłką i jej kontroli w określonych sytuacjach boiskowych, tym lepsze wyszkolenie techniczne młodego piłkarza.

Jednak nie wszyscy zawodnicy trafiają od razu do najlepszych ośrodków treningowych gdzie mają możliwość częściej i pod okiem najlepszych fachowców w sposób specjalistyczny rozwijać swoje umiejętności. Dlatego też, od kilku już lat na naszym blogu zachęcamy wszystkich młodych piłkarzy, którzy chcą się rozwijać i marzą o profesjonalnej grze w piłkę nożną lub poprostu chcą być coraz lepsi w tym co robią, aby samemu zadbali o swój indywidualny rozwój. Udostępniamy jednocześnie narzędzia, które mogą im pomóc w prawidłowym i szerszym rozwoju ich potencjału.

Drodzy rodzice, zachęcamy przede wszystkim was, abyście wspierali i motywowali swoich młodych sportowców do dodatkowego indywidualnego treningu oraz dbania o postawę sportową nie tylko na treningu, ale również na codzień np. poprzez odpowiednie odżywianie czy wyrabianie dobrych nawyków oraz systematyczności u swoich dzieci.

Co i jak trenować?

Dlatego też, stworzyliśmy nasze najnowsze narzędzie jakim jest aplikacja mobilna Pro Training – Trening Piłkarski.

Wracając jednak do tematu piłkarskich umiejętności technicznych, zazwyczaj dzieci od 6 do 12 roku życia rozwijają się w imponującym tempie pod względem przyswajalności nowych ruchów. Dlatego tak ważne jest, aby właśnie w tym czasie jak najwięcej „eksperymentowały” z piłką, miały z nią jak najczęściej i jak najwięcej kontaktów jak to tylko możliwe oraz wykonywały jak najwięcej różnego rodzaju specyficznych dla danej dyscypliny ruchów. W tym przypadku, kontroli piłki w miejscu i w ruchu. Niezaprzeczalnym bowiem jest fakt, że aby bardzo dobrze grać w piłkę nożną należałoby perfekcyjnie kontrolować „rekwizyt” jakim ta gra jest wykonywana czyli piłkę.

Oczywiście doskonalenie techniki piłkarskiej jak wspomnieliśmy na początku trwa przez całą przygodę piłkarską jednak zbudowanie solidnych podstaw i szerokiej bazy technicznej u najmłodszych adeptów piłkarskich jest bardzo ważne w kontekście ich dalszego pełniejszego rozwoju.

Według naszej filozofii szkoleniowej podstawowymi elementami techniki piłkarskiej, od których należałoby zacząć naukę, a następnie doskonalić je przez cały czas, są:

  • „czucie” piłki
  • prowadzenia piłki
  • zwody
  • zawroty
  • prowadzenia piłki ze zmianą kierunku biegu

To są podstawowe elementy techniczne, od których opanowania do perfekcji warto byłoby  rozpocząć, aby oczywiście w dalszej fazie rozwoju poszerzać swoje umiejętności o następne elementy jak chociażby różnego rodzaju podania, przyjęcia piłki, strzały itp.

Aplikacja Pro Training – Trening Piłkarski

W naszej aplikacji Pro Training – Trening Piłkarski znajdziecie już teraz:

  • ponad 50 treningów w 5 profesjonalnie przygotowanych planach treningowych
  • ponad 120 ćwiczeń w 5 kategoriach w bazie cwiczeń aplikacji

które w bardzo istotnym stopniu pomogą młodym piłkarzom w nauce, rozwoju i doskonaleniu w/w. elementów techniki piłkarskiej. A to dopiero początek, gdyż baza merytoryczna aplikacji Pro Training jest systematycznie aktualizowana i poszerzana o nowe elementy.

Ćwiczenia techniki zawarte w aplikacji są skonstruowane w taki sposób, iż w znacznym stopniu wpływają również na rozwój specjalistycznych zdolności motorycznych u piłkarzy tj. koordynacja, zwrotność i zwinność, szybkość itp. Aplikacja uczy również systematyczności i konsekwencji w działaniu, gdyż tylko w ten sposób można osiągnąć sukces w jakimkolwiek sporcie.
W gotowych treningach zawartych w aplikacji podany jest czas wykonania lub liczba powtórzeń danego ćwiczenia oraz czas przerw pomiędzy ćwiczeniami. Jednak zawodnicy mogą również sami lub pod okiem swojego klubowego trenera zwiększać lub zmniejszać intensywność danego treningu (poprzez wydłużanie/skracanie czasu wykonania danego ćwiczenia lub wydłużanie/skracanie czasu przerw pomiędzy ćwiczeniami czy seriami ćwiczeń). Zatem każdy ma możliwość skorzystania z gotowego wzorca treningu lub może zmodyfikować czas wykonania i czas przerw według własnej wiedzy i potrzeby. Najistotniejszy bowiem w kontekście doskonalenia techniki jest nieustanny kontakt z piłką oraz dokładne i w określonym tempie wykonanie poszczególnych elementów technicznych, prezentowanych zawsze w formie pokazów wideo.

Dodatkową korzyścią z korzystania z aplikacji Pro Training – Trening Piłkarski jest możliwość trenowania i doskonalenia techniki piłkarskiej praktycznie kiedy chcesz i gdzie chcesz. Ćwiczenia są tak skonstruowane, że nie potrzebujesz dużej przestrzeni ani praktycznie żadnych dodatkowych rekwizytów poza piłką, tak więc możesz trenować na ogrodzie, w parku, na podwórku gdziekolwiek znajdziesz troche bezpiecznego miejsca i czasu. Możesz trenować dowolną ilość czasu nie ogranicza cię liczba treningów w klubie.

Dodatkowego treningu nigdy za wiele

Rodzicu, jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój swojego młodego piłkarza pamiętaj, że treningu techniki piłkarskiej nigdy nie jest za wiele. Nasza aplikacja jest świetnym uzupełnieniem zespołowych  treningów klubowych, na których „twój piłkarz” może wykorzystywać w środowisku gry z partnerami i przeciwnikiem, elementy, których nauczył się trenując indywidualnie z Pro Training – Trening Piłkarski. Ponadto z aplikacją twój młody sportowiec może robić dodatkowe postępy o dowolnej porze dogodnej dla ciebie – przed szkołą, po szkole, wieczorami czy w weekendy.

Pamiętaj dzieci w młodym wieku potrzebują zachęty i motywacji, ale nie przymusu. Jeśli zatem chcesz wspomóc jego/jej rozwój postaraj się zainspirować swoje dziecko do działania i dodatkowego wysiłku wykorzystujac aplikację Pro Training.

Aplikację możesz pobrać i przetestować za darmo w sklepie Google Play.

Więcej szczegółów o aplikacji możesz uzyskać tutaj:  https://trening-pilkarski.pl/app/

Dodatkowo, możemy zapewnić cię, że jeśli wykonasz prawidłowo, według założonych planów wszystkie treningi zawarte w aplikacji Pro Training – Trening Piłkarski będziesz wstanie zaobserwować znaczną poprawę kontroli piłki. Pamiętaj tylko, że bardzo istotne jest poprawne i dokładne wykonywanie ćwiczeń nawet kosztem początkowego obniżenia tempa wykonania. Jeśli zdarzy się, że jakiś element bądź któryś z treningów sprawia trudności warto do niego wrócić po jakims czasie  i powtórzyć nawet kilka razy dany trening, aż do pełnego opanowania danych umiejętności.

Życzymy powodzenia w treningu piłkarskim 😉