Dziś przypominamy pierwszy z serii wpisów, który pojawił się na zaprzyjaźnionym blogu www.mamapilkarza.com

Być może wielu z was może być zdziwionym lub wręcz zaskoczonym, że w ogóle mówimy o temacie takim jaki przygotowanie fizyczne piłkarzy w przedziale wiekowym 6 – 8 lat. Z góry uspokajamy. Nie znajdziecie w tym artykule opisu ćwiczeń wydolnościowych czy też treningów siłowych. Przygotowanie fizyczne piłkarzy jest często mylnie postrzegane, właśnie przez pryzmat tych dwóch wyżej wspomnianych aspektów przygotowania motorycznego. Mało kto natomiast przedstawia szersze spojrzenie na temat treningów fizycznych ukierunkowanych na rozwój młodego piłkarza.

Potrzebujesz mapy, aby dotrzeć do celu

Proces przygotowania fizycznego młodego piłkarza, którego finalnym celem jest przygotowanie organizmu zawodnika do gry na możliwie najwyższym poziomie w dorosłej piłce, wymaga rozważenia wielu czynników i zmiennych oraz opracowania mapy, która pozwoli nam nawigować przez ten proces. Ten artykuł, jak i kilka kolejnych, które dla was przygotujemy ma na celu wytyczenie drogi oraz opracowanie planu indywidualnych przygotowań waszego młodego piłkarza w kontekście przygotowania fizycznego. Przejdźmy zatem do konkretów. Na co tak naprawdę powinniście zwrócić uwagę w poszczególnych przedziałach wiekowych, aby proces rozwoju zawodnika przebiegał możliwie najsprawniej.

Jednym z głównych aspektów przygotowania fizycznego, który będzie obecny w niemalże każdym przedziale wiekowym jest koordynacja ruchowa. Temat dosyć złożony i wymagający szerszej, odrębnej analizy w dodatkowym artykule. Koordynacja ruchowa to bowiem dużo więcej niż kilka minut spędzonych na drabince koordynacyjnej i treningu pracy nóg. Poniżej zestawienie elementów składowych koordynacji ruchowej:

  •         Zróżnicowanie kinestetyczne
  •         Synchronizacja ruchów w czasie
  •         Adekwatność ruchów
  •         Reakcja na sygnały
  •         Rytmika
  •         Balans i równowaga
  •         Orientacja przestrzenna

W tym artykule nie będziemy opisywać szczegółowo każdego podpunktu. Skupimy się jedynie na elementach odnoszących się bezpośrednio do danego wieku zawodnika.

Jak trenować fizyczność w wieku 6 lat?

W grupie 6 latków nasza uwaga powinna skupić się na następujących elementach treningu fizycznego:

  •         Koordynacja ruchowa (zróżnicowanie kinestetyczne, synchronizacja ruchów w czasie)
  •         Podstawowe wzorce ruchowe
  •         Aktywacja zawodnika

Zróżnicowanie kinestetyczne, choć brzmi skomplikowanie, to nic innego jak umiejętność doboru odpowiedniej siły mięśniowej podczas wykonywania ruchu, aby wykonać dane zadanie. Przykładowe ćwiczenie to np. rzucanie piłkami o różnej wadze i rozmiarze (tenisowa, do nogi, siatkowa) do wyznaczonego celu w odległości 5 – 8 metrów od zawodnika.

Synchronizacja ruchów w czasie to zdolność do wykonywania odrębnych ruchów przez poszczególne części ciała w tym samym czasie. Jako przykład może nam posłużyć ćwiczenie, podczas którego prawa ręka wykonuje krążenia ramion, natomiast ręka lewa wykonuje ciosy pięściarskie do boku, do przodu lub w górę.

W tej grupie wiekowej wprowadzamy również ćwiczenia z zakresu podstawowych wzorców ruchowych. Czym są podstawowe wzorce ruchowe? Są to najprościej rzecz ujmując wszystkie podstawowe ruchy wykonywane przez człowieka, np. przysiady. Wykonując tego rodzaju ćwiczenia, z tak młodym zawodnikiem, pamiętajmy, aby były to ćwiczenia w formie zabawowej (tzw. ćwiczenia zakamuflowane). Dziecko bowiem musi czuć “fun”, który zachęca je do dalszej aktywności. W ten sposób zachęcimy zawodnika już na samym początku jego drogi do wykonywania tego typu ćwiczeń i zbudujemy dobre nawyki (to również szeroki temat na następny artykuł). Przykładowe ćwiczenie, które możemy wykorzystać to „zabawa w dżunglę” lub naśladowanie ruchów zwierząt.

Pod pojęciem aktywacji zawodnika mamy na myśli poprawę jego ruchliwości oraz pobudzenie systemu nerwowego do wysiłku. Mogą to być wszelkiego rodzaju ćwiczenia biegowe np. różnego rodzaju berki. Ćwiczenia te należy jednak wykonywać dynamicznie i intensywnie.

Treningi przygotowania fizycznego w grupie wiekowej 7-8 lat

W grupie 7 latków powinniśmy pracować nad tymi samymi elementami co w wieku 6 lat. Dodatkowo do treningu możemy wprowadzić ćwiczenia zwinnościowe. Pojęcie zwinności w piłce nożnej oznacza głównie zdolność zawodnika do zmiany kierunku biegu przy dużej szybkości. Tym samym intensywność takich ćwiczeń musi być duża. Nie osiągniemy bowiem założonego celu jeżeli zmiany kierunku będą wykonywane w czasie truchtu czy też “na chodzonego”. Dobrym pomysłem, który pozwoli podnieść intensywność jest organizacja różnego rodzaju wyścigów w parach. Rywalizacja zwiększa bowiem zaangażowanie w wykonywane ćwiczenie.

W przedziale wiekowym 8 lat również pracujemy nad rozwojem podstawowych wzorców ruchowych, zwinnością oraz aktywacją piłkarza. Dochodzą jednak nowe elementy koordynacji ruchowej: adekwatność ruchów i reakcja na sygnały.

Adekwatność ruchów określa jaki zakres ruchów wybrać, aby wykonać dane zadanie, przy minimalnym nakładzie sił, w jak najszybszym czasie. Tutaj pole do popisu jest bardzo duże. Możemy np. zorganizować tor przeszkód, który zawodnik będzie musiał pokonać w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszym wysiłku. Pokonując tor przeszkód wiele razy, zawodnik z czasem opracuje taki sposób jego pokonania, który jest najbardziej efektywny pod względem wykonywanych ruchów. Jeżeli widzimy, że dane ćwiczenia nie jest już zbyt wymagające to musimy je utrudnić, po to, aby pobudzić zawodnika do większego wysiłku. Dodatkowo aby taki “tor przeszkód” był bardziej adekwatny do treningu piłkarskiego zalecamy wykorzystanie piłki i elementów technicznych przy budowaniu ćwiczenia.

Reakcja na sygnały to zdolność do szybkiej odpowiedzi odpowiednim ruchem na otrzymany sygnał dźwiękowy lub wizualny. Szybkość reakcji to z pewnością cecha wyróżniająca najlepszych piłkarzy. Bycie szybszym nawet o ułamek sekundy od przeciwnika daje nam dużą przewagę podczas gry. To jak szybko reagujemy na wydarzenia boiskowe można również wytrenować. Nie dajmy się zwieść potocznej opinii, że „jeden to ma, a drugi nie”. Trenując z dzieckiem można wykorzystać ćwiczenia takie jak np. krótkie sprinty (5m) rozpoczynające się z różnych pozycji startowych (siedząc, klęcząc, leżąc). Zawodnik startuje na sygnał dźwiękowy lub wizualny rodzica. Dopuszczalne są różnego rodzaju zmyłki, które zmuszą zawodnika do jeszcze większej koncentracji i jeszcze bardziej za angażują umysł dziecka.

Pracuj ze swoim piłkarzem indywidualnie

Jak zatem wynika z powyższego tekstu proces indywidualnego rozwoju fizycznego młodego piłkarza jest bardzo złożony i rozciągnięty w czasie, dlatego często niemożliwe jest, aby zrealizować wszystkie elementy tylko w czasie wyznaczonym na trening w klubie (2-3 razy w tygodniu). W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wam drodzy rodzice wskazać drogę i pokazać elementy, na które warto i trzeba zwrócić uwagę oraz zachęcić was do dodatkowej aktywności fizycznej ze swoimi małymi sportowcami uwzględniającej powyższe wskazówki. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zaprezentować wam jeszcze więcej informacji na temat kolejnych etapów prawidłowego indywidualnego rozwój piłkarskiego swoich pociech 🙂 Na co zwracać uwagę i jak wspomagać młodego sportowca w jego pasji i przygodzie życia.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga www.trening-pilkarski.pl oraz skorzystania z zawartego w aplikacji mobilnej Pro Training – Trening Piłkarski programu treningowego „Piłkarski WF w domu”, w którym znajdziecie treningi ogólnorozwojowe poprawiające sprawność młodych piłkarzy. Ich zaletą jest to, że można je wykonać samemu w domu – więcej szczegółów TUTAJ.

Na blogu również znajdziecie wiele przydatnych informacji lub pomocnych narzędzi do rozwoju piłkarskiego dzieci i młodzieży, jak choćby nasz poradnik o odżywianiu dla piłkarzy praktycznie w każdym wieku – „Piłkarska Kuchnia”

Życzymy owocnego treningu 🙂

Pozdrawiamy
Zespół trening-piłkarski.pl