Zgodnie z obietnicą z poprzedniej części cyklu tym razem postaramy się odnieść do tematu wyszkolenia zawodowego piłkarza na przykładzie innej klubowej Akademii angielskiej ale też zmieniając nieco perspektywę czasową.
Cofniemy się do czasu początkowego po reformie w angielskim systemie szkolenia, która przypominamy miała miejsce w 2010r., aby pokazać jak jedna z najlepszych Akademii klubowych w Anglii tworzyła swoje fundamenty rozwoju. Prezentowany materiał dotyczy roku 2011, lecz wiele kwestii w nim poruszonych pozostaje aktualnych do dziś, choć oczywiście na przestrzeni tych 4 lat sporo też uległo udoskonaleniu lub zmianie. Przenosimy się zatem do Akademii Nottingham Forest FC, gdzie odniesiemy się do 4 podstawowych naszym zdaniem aspektów ważnych ze względu na cel, jakim jest wyszkolenie wartościowego piłkarza.
- Struktura organizacyjna Akademii.
W tym miejscu warto przypomnieć jak wygląda ogólna struktura rozgrywek młodzieżowych w Anglii, a jest ona podzielona na 3 sektory:
- Profesjonalne Klubowe Akademie Piłkarskie
- Centre of Excellence (Centrum Doskonalenia)
- klubowy football amatorski (Grassroots )
W Anglii na poziomie profesjonalnych Akademii nie prowadzi się żadnych tabel w rozgrywkach do 16 roku życia (z wyjątkiem amatorskich klubów na poziomie Grassroots, które grają w lokalnych ligach- tzw. Sunday League). Akademie piłkarskie rozgrywają tylko mecze „towarzyskie” między innymi akademiami zgodnie z geograficznym podziałem na 4 regiony: North-West, North East, South-West i South-East.
Od grupy U9 do U15 (7 drużyn młodzieżowych) grają sparingi w niedziele o godzinie 11.00, wszystkie drużyny grają z tym samym przeciwnikiem. Połowa drużyn u siebie, a druga połowa na wyjedzie (np. U9, 10, U11 i U12 mają mecze u siebie, a U13, U14 i U15 na wyjedzie).
Od U16 – drużyny grają sparingi w sobotę w tym samym czasie co drużyna U18.
Drużyna U18 – jako pierwsza występuje w zorganizowanej lidze i rozgrywa większość meczy w soboty między 11.00 a 13.00.
Akademia Nottingham Forest (Nottingham Forest Youth Academy) – została założona w 1996r., pod nadzorem Franka Clarka, do tej pory (tj. do 2011r.) wyszkoliła 5 reprezentantów, prawie 50 młodzieżowych reprezentantów oraz ponad 50 zawodowych piłkarzy, którzy wystąpili w zawodowych ligach w Anglii, Szkocji i Niemczech.
W Akademii Piłkarskiej Nottingham Forest FC jest 9 drużyn młodzieżowych od U9 do U18 (w akademii nie może być szkolonych więcej niż 270 zawodników – jest to przepis angielskiego związku piłkarskiego).
Zespoły trenują od 3 razy do 7 razy w tygodniu:
- 3 treningi: U9 – U14
- 5 treningów: U15 – U16
- 7 treningów: U18
Ponadto Nottingham Forest FC posiada Development Centre – jest to ośrodek szkolenia, gdzie trenują zawodnicy w wieku U7 – U14, którzy mają szansę dostać się do Akademii Piłkarskiej lub zawodnicy, którzy byli w Akademii ale odpadli przy selekcji. Zawodnicy w Development Centre trenują raz w tygodniu oraz mogą trenować i grać dla innego klubu.
W strukturze Akademii zatrudnione są następujące osoby:
- na pełnym etacie pracują :
Manager Akademii
Dyrektor Finansowy
Członek Zarządu Akademii
Asystent Managera Akademii i 1szy Trener U18
2gi Trener U18 i 1szy Trener U15
Trener Bramkarzy
Asystent Managera Akademii i Koordynator (U12-U16)
Koordynator (U5-U11)
Szef Skautów
Szef rekrutacji pracowników
Szef rekrutacji trenerów
Koordynator meczów
Trener odnowy biologicznej
Trener odnowy biologicznej
Trener od przygotowania fizycznego
Trener od analiz meczów
Pracownik administracyjny 1
Pracownik administracyjny 2
Manager Hostelu
Pracownik ds. edukacji i opieki społecznej - ponadto, na pół etatu zatrudnieni są:
2 Trenerów – U15, 2 Trenerów – U14, 2 Trenerów – U13, 2 Trenerów – U12, 2 Trenerów – U11, 2 Trenerów – U10, 2 Trenerów – U9, 3 Trenerów od treningów indywidualnych, 3 Trenerów bramkarzy 3 Psychologów sportowych, Lekarz i 2 trenerów odnowy biologicznej, Dział administracyjny – 4 osoby Dietetyk, 2 Barmanki i Kierowca
- Warunki organizacyjne – infrastruktura.
Stadion: City Ground może pomieścić 30.602 kibiców. Stadion ten jest dziesiątym pod względem wielkości stadionu piłkarskiego poza Premier League, stadionem w Anglii.
Ośrodek treningowy:-
- 6 boisk trawiastych (3 pełno wymiarowe)
- 2 boiska dla bramkarzy
- sztuczne boisko 3 generacji o wymiarach 100m x 68m ze sztucznym oświetleniem
- sztuczne boisko 3 generacji pod namiotem o wymiarach 60m x 40m
- siłownia
- budynek Klubowy
- szkoła dla 22 uczniów (3 sale lekcyjne w pełni wyposażone i 1 sala komputerowa z 22 komputerami) – wszystko to znajduje się na terenie stadionu
- hostel dla 22 zawodników – znajduje się niecały kilometr od stadionu.
- Filozofia szkoleniowa.
Tutaj krótko i zwięźle:
- wszystkie drużyny grają w ustawieniu 1-4-4-1-1,
- wszystkie zespoły w klubie starają się rozgrywać piłkę od tyłu, budując atak pozycyjny,
- wszystkie zespoły starają się wymieniać dużą liczbę krótkich podań i w ten sposób kreować grę.
System szkolenia jest podzielony na dwa główne etapy:
- Schoolboys – od U9 do U16, drużyny nie występują w ligach, trenują od 3 do 5 razy w tygodniu
- Full-time players – U18, zawodnicy mają podpisane 2 lub 3 letnie kontrakty i chodzą razem do szkoły (znajdującej się na terenie stadionu). Kiedy klub podpisze kontrakt z zawodnikiem, nie może ich zerwać. Każdy zawodnik musi wystąpić w 24 meczach w sezonie, jeśli zespół ma szeroką kadrę musi rozgrywać dodatkowe sparingi, żeby zawodnicy, którzy mniej wystąpili w lidze mieli szanse być na boisku w 24 meczach.
Scouting opiera się na przepisach związkowych:
- gracze U9 – U11 – zawodnicy muszą mieszkać w rejonie 1 godziny jazdy samochodem od Akademii
- gracze U12 – U15 – zawodnicy muszą mieszkać w rejonie 1,5 godziny jazdy samochodem od Akademii
- gracze U15 – można ściągać obcokrajowców z Unii Europejskiej
- gracze U16 – U18 – zawodnicy z całej Anglii oraz Unii Europejskiej.
- Organizacja systemu szkolenia.
System szkolenia jest podzielony na 4 etapy:
- U9 – U11
- U12 – U14
- U15 – U16
- U16 – U19
Trenerzy pracują wg miesięcznych planów treningowych. Każdy temat treningu w mikrocyklu jest ustalony przez Koordynatora lub Managera Akademii:
- U9 – U11 (wszystkie drużyny w tych kategoriach pracują nad tym samym tematem):
Trening nr 1 w mikrocyklu: ćwiczenie jednego tematu od rozgrzewki do małej gry taktycznej, z adekwatną progresją. Trenerzy w tym wieku ćwiczą m.in. drybling, strzały, kontrola nad piłką, gra głową, dośrodkowania, podania.
Trening nr 2 w mikrocyklu: „Problem Solving Games” – zawodnicy pracują nad jednym tematem. Scenariuszem, który może się zdażyć na meczu, np. 2 v 1. Trening jest prowadzony tak, że zawodnicy muszą dojść sami do wniosków jak sobie poradzić z danym problem w czasie meczu.
Trening nr 3 w mikrocyklu: Trening taktyczny „Function Play” – zawodnicy ćwiczą dany fragment taktyki drużynowej, np. rozegranie piłki od tyłu lub gra kombinacyjna w środku pola.
- U12 – U14:
Trening nr 1 w mikrocyklu: ćwiczenie jednego tematu od rozgrzewki do małej gry taktycznej, z adekwatną progresją. Zawodnicy udoskonalają technikę użytkową i zastosowanie techniki w meczu (kiedy i gdzie).
Trening nr 2 w mikrocyklu: „Problem Solving Games” – zawodnicy pracują nad jednym tematem. Scenariuszem, który może się zdarzyć na meczu. Tak samo jak w młodszych kategoriach z różnicą, że scenariusze są bardziej złożone i trudniejsze.
Trening nr 3 w mikrocyklu: Trening Taktyczny – zawodnicy pracują nad jednym z 6 tematów taktycznych (Attacking tactics: Playing out from the back – rozgrywanie piłki od tyłu, attacking in the middle third – atakowanie w środkowej części boiska, attacking in the final third – atakowanie w strefie obronnej przeciwnika. Defending tactics: defending in the final third – bronienie w strefie obronnej przeciwnika, defending in the middle third – bronienie w środkowej strefie boiska, defending in the first third – bronienie we własnej strefie obronnej). Każdy trening kończy się grą 11 v 11.
- U15 – U16:
Trening nr 1 w mikrocyklu: ćwiczenie jednego tematu od rozgrzewki do małej gry taktycznej, z adekwatną progresją. Zawodnicy udoskonalają technikę użytkową i zastosowanie techniki w meczu (kiedy i gdzie).
Trening nr 2 w mikrocyklu: ćwiczenie jednego tematu od rozgrzewki do małej gry taktycznej, z adekwatną progresją. Zawodnicy udoskonalają technikę użytkową i zastosowanie techniki w meczu (kiedy i gdzie).
Trening nr 3 w mikrocyklu: „Problem Solving Games” – zawodnicy pracują nad jednym tematem. Scenariuszem, który może się zdarzyć na meczu. Tak samo jak w młodszych kategoriach z różnicą, że scenariusze są bardziej złożone i trudniejsze.
Trening nr 4 w mikrocyklu: ćwiczenie jednego tematu od rozgrzewki do małej gry taktycznej, z adekwatną progresją. Zawodnicy udoskonalają technikę użytkową i zastosowanie techniki w meczu (kiedy i gdzie).
Trening nr 5 w mikrocyklu: Trening Taktyczny – zawodnicy pracują nad jednym z 6 tematów taktycznych (Attacking tactics: Playing out from the back – rozgrywanie piłki od tyłu, attacking in the middle third – atakowanie w środkwej części boiska, attacking in the final third – atakowanie w strefie obronnej przeciwnika. Defending tactics: defending in the final third – bronienie w strefie obronnej przeciwnika, defending in the middle third – bronienie w środkowej strefie boiska, defending in the first third – bronienie w strefie obronnej). Każdy trening kończy się grą 11 v 11.
- Drużyna U18 trenuje wg tygodniowego planu, który jest ustalany pod przeciwnika z którym będą grali w sobotę. Drużyna U18 pracuje jak zawodowy zespół.
Jeden temat taktyczny jest przerabiany w całej Akademii przez cały miesiąc (4 zajęcia). Po każdym treningu taktycznym, drużyny w swoich grupach idą do klas i dyskutują z trenerami nad zajęciami, co dobrze poszło na zajęciach, a co źle. Dlatego też drużyny U9 – U11 i U12 – U14 mają wspólny temat, żeby wszyscy zawodnicy z danej grupy mogli się wypowiedzieć.
Treningi Bramkarskie:
3 treningi bramkarskie – bramkarze trenują w tym samym czasie co zawodnicy z pola, pierwsza godzina zajęć jest prowadzona przez trenera bramkarzy, następnie na ostatnie 30 minut, wracają do swoich drużyn na grę treningową
Podział bramkarzy na wiek: U11 – U13, U14 – U16, U18. Klub nie prowadzi treningów bramkarskich dla zawodników U9 i U10, uważają, że w tym wieku bramkarze powinni szkolić grę nogami jak zawodnicy z pola.
Przygotowanie Fizyczne:
- U9 – U14, 3 testy sprawnościowe w sezonie.
- U15 – U19, 4 testy sprawnościowe w sezonie.
- U9 – U12, raz na dwa tygodnie trenują z trenerem od przygotowania fizycznego (wspieranego przez trenerów odnowy biologicznej), w tej grupie koncentrują się na zwrotności, koordynacji i balansie.
- U13 – U15, jeden trening w tygodniu z trenerem od przygotowania fizycznego, zawodnicy pracują nad „Core Stability”. Zawodnicy również mają program gibkościowy, który wykonują dwa razy w tygodniu w domu.
- U16 – U19, do 3 treningów w tygodniu z trenerem od przygotowania fizycznego, zawodnicy trenują głównie wytrzymałość, silę dynamiczną i gibkość.
Psychologia Sportowa:
- U9 – U15, praca z psychologiem sportowym nad takimi cechami jak: zaangażowanie, komunikacja, koncentracja, kontrola i pewność siebie. Zawodnicy muszą po każdym treningu i meczu ocenić się z tych 5 kategorii i wpisać wnioski do zeszytu. Zawodnicy spotykają się raz na miesiąc z psychologiem sportowym. Rodzice mają co miesiąc spotkania z psychologiem sportowym i uczą się jak stworzyć odpowiednie warunki dla młodego sportowca. Jeśli rodzic chce, żeby zawodnik miał zajęcia 1 na 1 z psychologiem sportowym, klub pomaga załatwić takie sesje.
- U16 – U19, zawodnicy pracują codziennie z psychologiem sportowym i pracują nad: pracą w zespole, radzeniem sobie ze stresem, kontrolą emocjonalną, zarządzaniem czasem i samooceną.
Dietetyk Sportowy:
- U9 – U14, rodzice i zawodnicy spotykają się dwa razy w roku z dietetykiem sportowym, zawodnicy i rodzice uczą się na spotkaniach jaka powinna być odpowiednia dieta dla młodych sportowców, jak planować i przygotowywać posiłki.
- U15 – U16, zawodnicy spotykają się częściej z dietetykiem sportowym i uczą się o jedzeniu i piciu w dniu meczu (dzień przed meczem oraz dzień po meczu)
- U16 – U19, zawodnicy uczą się w szkole dietetyki sportowej przed jeden semestr (semestr trwa 6 tygodni). Zawodnicy w okresie przygotowawczym przechodzą dokładne badania i jest ustalany odpowiedni plan żywieniowy, który spełni ich wymagania.
- U9 – U19, jeśli jakiś zawodnik ma nadwagę to pracuje indywidualnie z dietetykiem sportowym.
Rodzice:
Rodzice mają indywidualne spotkania z trenerami co 6 tygodni, na tych spotkaniach jest omawiany postęp zawodników. Każdy zawodnik dostaje cele do zrealizowania w ciągu 6 tygodni. Jeśli zawodnik po pierwszych 6 tygodniach nie sprostał celom wytyczonym przez trenerów, dostaje następne 6 tygodni na zaliczenie tego. Jeśli zawodnik po 12 tygodniach nie robi postępów, zostaje wydalony z akademii. Klub pomaga znaleźć zawodnikowi inny klub albo zawodnik przechodzi do Development Centre. Akademia Piłkarska współpracuje z największymi amatorskimi klubami w okolicy m.in. Ilkeston FC i Buston United. Rodzice podpisują regulamin jak mają dopingować zawodników w czasie meczu. Rodzice nie mogą podpowiadać zawodnikom jak grać w piłkę w czasie treningów i meczów, rodzice nie mogą również robić zdjęć w czasie treningów i meczów.
Selekcja:
W klubie pracuję 15 młodzieżowych scoutów. Selekcja w klubie jest prowadzona non stop. Zawodnicy, którzy nie robią postępów odchodzą z klubu. Dzięki temu, że zawodnicy nie występują w lidze do 16 roku życia, zawodnicy testowani mogą występować w oficjalnych meczach sparingowych na „try out list”. Największa selekcja jest prowadzona w drużynie U16, tylko najlepsi z najlepszych dostają propozycje podpisania kontraktu i występowania w drużynie U18. W tym sezonie jest 2 zawodników w drużynie U18, którzy byli w akademii od początku, czyli od drużyny U9. W zeszłym sezonie 4 na 20 zawodników z drużyny U16 dostało propozycję podpisania kontraktu i występowania w drużynie U18.
Podsumowując mamy nadzieję ze dowiedzieliście się czegoś co pomoże w lepszej organizacji Waszego procesu treningowego. Życzymy powodzenia.