W dniu 2 marca wysłannik Trening-Piłkarski.Pl, trener Paweł Lewicki miał okazję uczestniczyć w konferencji Football Conference Taktyka 2019 w Warszawie. Podczas konferencji była możliwość zapoznania się z taktycznymi rozwiązaniami rodem z Hiszpanii ponieważ prelegentem był profesor taktyki Mikel Etxarri.

Mikel Etxarri to trener piłkarski z licencją UEFA PRO, nauczyciel przedmiotu taktyka w hiszpańskiej szkole trenerów, były dyrektor sportowy i piłkarz. Etxarri przez 20 lat związany był z Realem Sociedad, gdzie pracował jako trener, dyrektor sportowy i dyrektor ds. szkolenia. Pełnił też funkcję pierwszego trenera w S.D. Eibar i dyrektora ds. szkolenia w Deportivo Alaves.

Mikel Etxarri i trener Paweł

Tematami poruszanymi podczas konferencji przez prelegenta było: przygotowanie do faz przejściowych i ruchy kompensujące oraz przewaga pozycyjna; pozycje przejściowe w ataku i obronie. Warto zauważyć, że zdaniem prowadzącego, nie występują fazy przejścia z obrony do ataku oraz z ataku do obrony, a jedynie faza ataku i obrony oraz ruchy kompensujące i przygotowanie do faz przejściowych. Twierdzi tak ze względu na minimalny czas przejścia z fazy ataku do obrony.

Jak sam stwierdził często w swojej pracy trenerskiej był nazywany trenerem „defensywnym” dlatego, że jego zespoły traciły niewiele bramek. On sam szczególną uwagę zwracał na ruchy kompensujące tzn. w przejściu z ataku do obrony: zawodnicy którzy nie biorą bezpośredniego udziału w fazie ofensywnej, powinni upewnić się, że jakakolwiek strata piłki, nie spowoduje natychmiastowego zagrożenia pod własną bramką, a w przejściu z obrony do ataku zawodnicy, którzy nie biorą udziału w grze obronnej, poprzez swoje ruchy kompensujące, powinni zapewnić, że w przypadku odbioru piłki będzie można zrealizować kontratak lub utrzymać się przy piłce.

Dlatego zawodnicy podczas podejmowania decyzji boiskowych powinni jako kluczowe czynniki analizować: przestrzeń, szybkość i czas oraz czynniki zmienne; strefa gry, posiadanie piłki, ustawienie zawodników z piłką wraz z ustawieniem zawodników z drużyny oraz przeciwników. Celem zawsze będzie przygotowanie odpowiedniego ustawienia, aby osiągnąć korzyść po przejściu z ataku do obrony oraz obrony do ataku.  Jako wzór do naśladowania w celowości tych działań trener przedstawił zespół Atletico Madryt. Ważnym czynnikiem mentalnym jest umiejętność ciągłej koncentracji przede wszystkim na wykonywaniu zadań, a także przewidywanie sytuacji, która za chwile może nastąpić.

Football Conference Taktyka 2019

W drugim wykładzie na podstawie wideo analizy działań indywidualnych na najwyższym europejskim poziomie profesor zwrócił uwagę na możliwość uzyskania przewagi pozycyjnej przez zawodnika. Aspekty, które sprzyjają zyskaniu przewagi to: koncentracja na grze, antycypacja, ruchy okrężne, ruchy diagonalne, wiązanie przeciwnika, gra w pozycjach pomiędzy, wyciąganie przeciwnika, zróżnicowanie wysokości i odległości. Jako przykład podawana była analiza sytuacji boiskowych z udziałem Antoine Griezmanna, z którym trener miał sposobność współpracy w Akademii Realu Sociedad. W celu zapoznania się z koncepcją trenera Etxarriego polecamy jego publikację “100 zdań o piłce nożnej”.