Zastanawialiście się kiedyś nad tym czy sprawność fizyczna dzieci i młodzieży ulega poprawie czy pogorszeniu w obecnych czasach? Odpowiedź na to pytanie niestety nie nastraja zbyt pozytywnie. Badania przeprowadzane w Australii oraz Europie jednoznacznie pokazują, że drastycznie obniżył się poziom sprawności fizycznej oraz siły wśród najmłodszego pokolenia, w porównaniu do lat dziewięćdziesiątych. Spada również ilość czasu poświęcanego na aktywność fizyczną przez dzieci i młodzież w ich wolnym czasie, głównie na rzecz nowych technologii. W Polsce także obserwowane jest to zjawisko i niestety jesteśmy pod tym względem w ogonie Europy. Czy da się zapobiegać temu zjawisku “własnym sposobem” wykorzystując dobrodziejstwa nowoczesnej technologii? O tym w dalszej części artykułu.
Gdzie tkwią przyczyny obecnej sytuacji?
Co sprawia, że poziom aktywności fizycznej wśród najmłodszych jest tak niski? Czy ktoś konkretny jest za to odpowiedzialny i czy możemy go wskazać palcem?
Jak to zwykle bywa sprawa nie jest jednoznaczna. Wpływ no to negatywne zjawisko ma wiele czynników.
Są to przede wszystkim:
- styl życia i uwarunkowania społeczne
- sposób wychowywania dzieci
- system edukacji fizycznej w szkołach
- sposób prowadzenia zajęć sportowych
Styl życia
Pod pojęciem styl życia i uwarunkowania społeczne moglibyśmy pewnie zmieścić setki pojęć i napisać o tym całą książkę, ale w tym artykule wskażemy tylko główne zagadnienia z tym związane. Przede wszystkim stajemy się społeczeństwem „siedzącym”. W szkole kilka godzin siedzenia w ławce, w pracy siedzimy przed komputerem czy w samochodzie. Dzieci wracając ze szkoły, również siadają do komputera lub konsoli i spędzają tam sporą część wolnego czasu. Sprawy skomplikowały się jeszcze bardziej przez ostatni rok w związku z zamieszaniem wokół pandemii. Po części wręcz zmuszono dużą część społeczeństwa do spędzania czasu wolnego w domu. Brak ruchu spowodowany tymi czynnikami z pewnością nie poprawia poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży, a poza tym może mieć negatywny wpływ na poziom zdrowotności.
Wychowanie dzieci
Część odpowiedzialności za pogarszający się stan sprawności fizycznej młodego pokolenia spada również na rodziców, którzy nazbyt ułatwiają swoim pociechom wszelkie aktywności życiowe. Podwózka samochodem do szkoły, na trening, na basen do parku. To dość popularne zjawisko, nawet jeżeli dziecko jest w takim wieku, że spokojnie mogłoby przemieszczać się na własną rękę. Niepokojący jest również fakt, iż spora grupa rodziców nie pozwala dziecku trenować w trudnych warunkach atmosferycznych. Bo jest za zimno, za ciepło, pada deszcz lub śnieg.
Drodzy rodzice, pozwólcie swoim dzieciom się ubrudzić i poobijać. Stłuczone kolano czy zbity palec to nie koniec świata. Każdy kto rozwija się ruchowo popełnia błędy, przez co pojawią się drobne urazy. Ważne, żeby to robić w środowisku bezpiecznym. Dzięki temu procesowi młody zawodnik zyskuje nowe umiejętności oraz poprawia swoją koordynację ruchową, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości, zarówno w sporcie jak i w życiu codziennym.
Rola trenerów
My jako trenerzy również powinniśmy się zastanowić czy robimy wszystko, aby poprawić poziom przygotowania fizycznego młodych zawodników, czy też sami wpadamy w różnego rodzaju pułapki, które dają efekty odwrotne od zamierzonych. Najczęstsza pułapka, w jaką wpadają obecnie trenerzy to ich obawa o to, żeby nie przemęczać zawodników. Ukształtował się dziwny pogląd, iż zawodnik w wieku 10 czy 11 lat może się przetrenować i przemęczyć na treningach. Jest to pogląd dość osobliwy, niemający żadnych sensownych podstaw. Przy trzech lub czterech półtoragodzinnych treningach w tygodniu nie jest możliwe przetrenowanie. Regeneracja dziecka w tym wieku jest tak szybka, że prawdopodobnie zawodnik mógłby trenować codziennie i jeszcze zagrać turniej w weekend bez obaw o przemęczenie. Aby nie być gołosłownym, podajemy przykład Akademii FC Birmingham City, którą mieliśmy okazję odwiedzić. Drużyna w kategorii U12 wykonuje 6 treningów w tygodniu plus mecze w weekendy. Dodatkowo zawodnicy mają zajęcia na siłowni, oczywiście pod okiem specjalistów w swojej dziedzinie. Dlatego też apelujemy do trenerów, aby zadbali o wysoką intensywność zajęć. To z pewnością przyniesie wymierne rezultaty w przyszłości.
Wychowanie fizyczne w Polsce
System edukacji fizycznej w Polsce, choć wciąż rozwijany, to nadal wykazuje pewne braki, które negatywnie odbijają się na poziomie sprawności. Główny powód takiego stanu rzeczy to niestety brak odpowiedniego wychowania fizycznego w szkołach. Taki stan rzeczy widać wyraźnie w mniejszych szkołach, gdzie nauczycielem wf-u często jest nauczyciel od innych przedmiotów. Czy jest to spowodowane wyłącznie kwestiami finansowymi? Nie nam to oceniać, ale z pewnością nie poprawimy w ten sposób sytuacji. Dodatkowo wielu uczniów unika zajęć z wychowania fizycznego, co może wynikać z wielu przyczyn, ale w tym również z mało atrakcyjnej formy tych zajęć. Warto więc może zastanowić się co można zrobić, aby aktualny stan uległ zmianie. Ostatni rok był szczególnie trudny z powodu zamkniętych szkół przez dłuższy okres czasu, a tym samym kompletnego braku zajęć wf w szkole.
Zacznij działać!
Naszym zadaniem nie jest jednak siedzieć i narzekać. Dlatego też postanowiliśmy działać i podjęliśmy próbę podniesienia poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem młodych piłkarzy. Dzięki staraniom naszego całego zespołu udało nam się stworzyć zestaw ćwiczeń, który nazwaliśmy „Piłkarski WF w domu”. W zestawie znajdują się zarówno ćwiczenia ogólnorozwojowe jak i też specyficzne dla piłki nożnej. Postanowiliśmy również jak wspomnieliśmy na wstępie, połączyć przyjemność korzystania z nowoczesnej technologii z pożytkiem, jaki niesie za sobą aktywność fizyczna. Szczególnie jeśli jest ona zaplanowana w sposób przemyślany i gwarantujący fizyczny rozwój ogólny dzieci i młodzieży. Treningi, o których mowa umieściliśmy w naszej prostej w obsłudze i funkcjonalnej aplikacji treningowej Pro Training – Trening Piłkarski. Aplikacja jest darmowa do pobrania w Google Play oraz App Store, więc każdy z was może z niej skorzystać.
Dzięki aplikacji zawodnik może pracować nad poprawą swojej sprawności w dowolnym czasie, w swoim pokoju czy salonie. Ćwiczenia zawarte w treningach cechują się różnym poziomem trudności, więc każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdzie coś dla siebie. Ponadto, wybraliśmy takie ćwiczenia, które nie wymagają dużej ilości sprzętu i łatwo je wykonać samemu w domu.
Dlaczego warto skorzystać z treningów “Piłkarski WF w domu”?
- aktywacja dziecka
- nauka systematyczności
- odpowiednie przygotowanie do dalszego uprawiania sportu
- rozwój koordynacyjnych zdolności motorycznych
- intensywny i krótki trening do wykonania w domu
Piłkarski WF w domu to bardzo dobre uzupełnienie procesu treningowego w klubie lub sposób na poprawę sprawności i kondycji w przypadku konieczności pozostania w domu. Dlatego gorąco zachęcamy do przetestowania naszych treningów oraz całej aplikacji Pro Training – Trening Piłkarski, w której znajdziecie dużo więcej niż zajęcia WF w domu.