Wałki (rollery) piankowe (foam rollers) nazywane również rollerami, są niedrogim, wielofunkcyjnym narzędziem, które z pewnością pomoże ci zadbać o stan twoich mięśni oraz przyspieszy proces ich regeneracji po ciężkim wysiłku. Wałki są niezwykle lekkie dlatego też możesz zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie i używać kiedy tylko zechcesz. Ten niepozorny sprzęt treningowy pozwoli ci wejść na wyższy poziom trenowania, a jednocześnie oszczędzić pieniądze, które musiałbyś wydać na profesjonalny masaż sportowy. Zastanawiasz się więc zapewne jak to działa? Już tłumaczymy.

Roller do masażu

Masaż wałkiem piankowym wykorzystuje metodę głębokiego ucisku mięśni co pozwala „rozdzielić” sklejone ze sobą warstwy mięśni oraz tkanki ochronnej zwanej powięzią oraz „rozwałkować” pojawiające się z czasem zrosty mięśni. Pojawiające się zrosty powodują skrócenie mięśnia, co w rezultacie powoduje ból powszechnie nazywany przez piłkarzy „ciągnięciem”. Zrosty mięśniowe pojawiają się w skutek nieaktywności fizycznej lub wykonywania powtarzających się intensywnych ćwiczeń przez dłuższy okres czasu. Poprzez masaż wałkiem piankowym jesteśmy w stanie przywrócić pierwotną długość mięśnia oraz poprawić jego elastyczność.

Wałek do masażu mięśni czworogłowych

Wałków piankowych możesz używać wszędzie i o każdym czasie. Wiele osób wykonuje tego typu masaż oglądając telewizję lub tuż przed pójściem spać. Foam rolling możemy stosować zarówno na początku sesji treningowej jak i po jej zakończeniu. Przyspieszamy w ten sposób proces regeneracji. Wykorzystując masaż wałkiem piankowym w swoim treningu nie ograniczaj się tylko do mięśni nóg. Masaż ten stosujemy we wszystkich miejscach, w których wyczuwasz napięcie.

Wałek piankowy do ćwiczeń

Roller piankowy możemy wykorzystać do masażu wszystkich głównych grup mięśniowych. Wałek umieszczamy pod wybraną grupą mięśni i przetaczamy się po nim pracując nad rozluźnieniem i poprawą elastyczności mięśni. Najczęstsze obszary masażu to: łydki, mięsień dwugłowy uda, mięśnie czworogłowe oraz mięśnie pleców. Na wałku przesuwamy się powoli. Jeżeli znajdziemy szczególnie wrażliwe miejsce to zatrzymujemy się tam przez około 10 do 30 sekund. Wywierany na mięśnie nacisk powinien być akceptowalny przez nasz organizm, a czas spędzany na tego typu masażu powinien być stopniowo wydłużany. Z czasem twoje mięśnie przyzwyczają się do tego rodzaju ćwiczeń i będą w stanie zaakceptować większe obciążenia i dłuższy czas masażu.

Roller do rehabilitacji

Foam rolling działa jak masaż. Wykonywany ucisk powoduje, że mięśnie się rozluźniają, przepływ krwi zwiększa się oraz relaksujemy połączenia nerwowe co pomaga organizmowi w procesie odnowy biologicznej. Innymi słowy obniżamy bolesność mięśni i pozwalamy im czuć się lepiej.

Rollery piankowe Yakimasport

Wykorzystane w artykule wałki piankowe w ramach współpracy otrzymaliśmy od producenta sprzętu treningowego YAKIMASPORT. Specjalnie dla naszych czytelników firma YAKIMASPORT ufundowała 10% rabatu na zakupy, podczas składania zamówienia wpisz w koszyku kod rabatowy: 741852

W naszym sklepie możesz znaleźć Zestaw ćwiczeń dla piłkarza w domu (PDF), który zawiera między innymi zestaw ćwiczeń masaż wałkiem piankowym.