W dniu 24 czerwca 2017 r. odbyła się pierwsza organizowana przez Nas Kursokonferencja szkoleniowa dla trenerów dzieci i młodzieży. Zgodnie z zapowiedzią zauważając w ostatnim czasie rosnącą potrzebę zdobywania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wśród trenerów piłki nożnej dziecięcej i młodzieżowej wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom. Postanowiliśmy zorganizować własną Kursokonferencję szkoleniową.

Uważamy, że aby wyszkolić kompletnego zawodnika należy zadbać o bardzo wiele szczegółów oraz nie pominąć niczego w prawidłowym i harmonijnym rozwoju młodych ludzi (sportowców). Bardzo ważny jest w tej kwestii etap tzw. „złotego wieku rozwoju”, czyli mniej więcej pomiędzy 8 a 12 rokiem życia. Biorąc to wszystko pod uwagę postanowiliśmy, aby Kursokonferencja, którą organizowaliśmy odbyła się pod hasłem przewodnim:

„ Kompletny rozwój młodych piłkarzy w wieku 8 – 12 lat”

Zaprosiliśmy do współpracy w organizacji Kursokonferencji znakomitych gości, aby mieć pewność, że wydarzenie będzie miało odpowiednio wysoki poziom merytoryczny. Współpartnerami Kursokonferencji zostali zatem:

  • Football Lab System – Laboratorium Footballu
  • creativefootball.pl
  • Asystent-Trenera (UniCoach)
  • Baza Piłkarzy.pl
  • Jardersport.pl

szkolenie trenerów

Całe wydarzenie odbyło się zaś na obiektach Hala Sportowa Pleszew, a patronat nad imprezą objęły WZPN Poznań oraz OZPN Kalisz, dzięki czemu trenerzy uczestniczący mogli otrzymać certyfikaty uprawniające do przedłużenia licencji trenerskich.

Rejestracja uczestników rozpoczęła się zgodnie z planem o godz. 8:30, a następnie o godz. 9:00 nastąpiło przywitanie gości i rozpoczęły się wykłady teoretyczne. Jako pierwszy wystąpił współtwórca Football Lab System, były Dyrektor Coerver Coaching na Polskę, człowiek którego nie trzeba przedstawiać, wieloletni trener-psycholog sportu oraz prelegent na wielu konferencjach szkoleniowych w Polsce i zagranicą – Mariusz Paszkowski. Poprowadził on wykład na temat „Rozwój decyzyjności wśród dzieci w wieku 8 – 12 lat” oraz przedstawił jak nad tym rozwojem pracuje się w jego organizacji Laboratorium Footballu. Trener Paszkowski nawiązał również do roli komunikacji w procesie kształtowania młodych piłkarzy.

Następny wykład prowadził trener Paweł Lewicki koordynator szkolenia KKS Włókniarz Kalisz, współtwórca Akademii Piłkarskiej Bytom oraz niesamowity pasjonat piłki nożnej i procesów oraz relacji w niej zachodzących. Trener Lewicki przedstawił prezentację na temat „Komunikacja trenera z młodymi zawodnikami – jak rozmawiać z dziećmi?” ze szczególnym podkreśleniem coraz bardziej wzrastającej roli odpowiedniego komunikowania się na linii trener-piłkarz-rodzic a także kibic.

Po krótkiej przerwie trenerzy otrzymali miłą niespodziankę ze strony przedstawiciela czasopisma Asystent-Trenera, który zaprezentował funkcje i obsługę programu AT-UniCoach. Dla tych trenerów, którzy wypełnili zamówienie Asystent-Trenera ufundował bezpłatną dwumiesięczną wersję tego pożytecznego w pracy trenerskiej programu.

Następnie uczestnicy przenieśli się z sali wykładowej na pobliskie boisko Orlik, gdzie rozpoczęła się część pokazów praktycznych. Ponownie swoją koncepcję szkoleniową ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju decyzyjności wśród dzieci zaprezentował w praktyce trener Mariusz Paszkowski wraz z asystentem Łukaszem Cichym.

Po pierwszej części praktycznej nastąpiła przerwa regeneracyjna na obiad, która była świetną okazją do dyskusji i wymiany poglądów między trenerami, co również jest jednym z celów tego typu spotkań – co podkreślał we wstępie trener Krzysztof Laskowski, współorganizator Kursokonferencji.

Drugą część praktyczną poprowadzili trenerzy odpowiedzialni za sprawy szkoleniowe w naszym Stowarzyszeniu TRENING-PIŁKARSKI.PL

  • Krzysztof Laskowski (trener UEFA A)
  • Robert Leśniak (trener przygotowania fizycznego, analityk)
  • Michał Marszałkowski (trener asystent)

Zaprezentowali oni środki treningowe z obszaru dwóch rodzajów treningu:
1) Trening umiejętności indywidualnych z elementami szybkości dla dzieci.
2) Budowanie kreatywności w grach zadaniowych dla dzieci w wieku 8 – 12 lat.

W trakcie Kursokonferencji odbyły się również dwa konkursy dla uczestników, na które nagrody ufundowały Asystent-Trenera (w postaci 3 egzemplarzy czasopisma) oraz TRENING-PIŁKARSKI.PL (książka Autobiografia Howarda Webba z autografem).

W tym miejscu chcemy również podziękować dwóm grupom szkoleniowym dzieci, które uczestniczyły w części praktycznej Kursokonferencji a także ich rodzicom:
– Ostrovii Ostrów Wlkp r. 2004 (trener Tomasz Berus)
– KP Calisia 14 Kalisz r. 2006/2007 (trenerzy Grzegorz Zapała i Krzysztof Laskowski)

Podsumowując 24 czerwca 2017 r. był bardzo wartościowym dniem dla trenerów dzieci i młodzieży, którzy chcą się rozwijać i nieustannie poszukują inspiracji do udoskonalania swojego procesu szkoleniowego. W Kursokonferencji wzięło udział ponad 100 trenerów z różnych regionów Polski, co pokazuje duże zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia.

Mamy nadzieję, że impreza stanie się cyklicznym punktem szkolenia dla wielu trenerów dzieci i młodzieży i już teraz zapraszamy za rok oraz zachęcamy do śledzenia innych planowanych wydarzeń na naszym blogu.