W kolejnym wpisie kontynuujemy debatę na temat: Co powinno zostać  zrobione w Polsce w celu jeszcze lepszego kształcenia świadomych „inteligentnych piłkarzy?”

Tym razem chcemy Państwu zaprezentować pierwszą wypowiedź trenera, który wyraził chęć wzięcia udziału w dyskusji. Pan Jarosław Panasiński 29 lat pracujący w klubie „Koksownik” Zdzieszowice jest trenerem z uprawnieniami UEFA B.

  1. Jak długo  pracujesz w footballu? Gdzie dotąd pracowałeś i w  jakim charakterze?

Z dziećmi i młodzieżą pracuję od 8 lat, cały czas w Koksowniku Zdzieszowice w różnych kategoriach wiekowych (pracowałem z każdą grupą wiekową obecnie orlik).

  1. Jakie zadania pod kątem szkolenia młodzieży powinien wypełniać według Ciebie klub, trener i rodzic – jakie powinny być relacje między tymi stronami?

Klub jako instytucja powinien zadbać o możliwie (szeroko rozumiane) jak najlepsze warunki do rozwoju młodych zawodników, zapewniać jak najlepszą infrastrukturę oraz kierować się dobrem młodych zawodników (a nie patrzeć tylko na własne krótkotrwałe/krótkowzroczne potrzeby).

Trener jako nauczyciel powinien reprezentować klub i wartości które chce przekazać. Powinien być autorytetem i wzorem do naśladowania, człowiekiem z pasją i oddaniem idei w która wierzy. Trener jako osoba która ciągle się rozwija, nie staje w miejscu i w naturalny prosty, zrozumiały sposób przekazuje wiedzę („jeśli czegoś nie potrafisz wytłumaczyć to znaczy że tak naprawdę tego nie rozumiesz”), trener poza oczywistymi obowiązkami takimi jak przygotowanie na każdym etapie do prowadzenia treningu (przygotowany zarówno do najbliższej jednostki jak i mający dłuższy plan działania) musi być nauczycielem i przekazywać wartości które młody zawodnik wykorzysta zarówno na boisku jak i w życiu codziennym.

Rodzic ma być głównym wsparciem młodego zawodnika, osobą która dopinguje i zawsze służy wparciem, a nie jak to niestety często bywa osobą nakładającą dodatkową presję.

  1. Co dla Ciebie jest najważniejsze w procesie kształtowania inteligentnego piłkarza? A może jest kilka takich rzeczy?

Możliwość samodzielnego podejmowania decyzji podczas treningu/meczu. Stawiania zadania do wykonania przed zawodnikiem i dawania możliwości popełnienia błędu na którym się zawodnik będzie uczył i wyciągał wnioski. Chodzi o to aby postawić przed zawodnikiem zadanie i zapytać go, porozmawiać z nim jak je rozwiązać.

  1. Czy współczesne kluby piłkarskie w Polsce dobrze spełniają swoja rolę ?  Czy gdybyś mógł coś w tej kwestii zmienić – to co by to było?

Zdecydowanie należałoby zmienić szkolnie młodzieży, co z tego że mamy piękne boiska skoro często niedostępne dla grup młodzieżowych, należy też lepiej szkolić trenerów, zapewnić warunki i robić to systematycznie a nie jednorazowo.

  1. Jakiego rodzaju „minimalną bazę infrastrukturalną” należałoby stworzyć w klubie, aby móc przeprowadzić prawidłowy proces szkolenia piłkarskiego w polskich warunkach?

Zapewnić drużynie podstawy typu: boisko dostępne dla drużyny wraz z zapleczem oraz salą/”świetlicą”. Nie mówmy o odnowie biologicznej, siłowni, saunie, dietetyku czy rehabilitancie jeżeli klub nie ma jednego ośrodka treningowego z „normalnym” boiskiem treningowym.

  1. Jak opisałbyś w kilku zdaniach „filozofię szkoleniową” w pracy z dziećmi i młodzieżą, która wg. Ciebie zapewniłaby młodym piłkarzom odpowiedni rozwój piłkarski?

„Nie jest najważniejsze wygrywanie a dążenie do wygrywania” należy iść krok po kroku nauczać podstaw pamiętać że praca z dziećmi zasadniczo się różni od pracy z juniorami i seniorami. Musimy młodego zawodnika wyposażyć w narzędzia czyli technikę, motorykę i szeroko rozumianą inteligencję (czytanie gry, ustawianie się) a następnie przenosić to na wyższy poziom, nauczać zawodników takiej samej gry niezależnie od zajmowanej pozycji (powinna ona być różna w najmłodszych latach), z czasem podnosić poprzeczkę i wdrażać to w system gry/taktykę.

  1. Czy polscy trenerzy powinni czerpać z zagranicznych wzorców szkoleniowych –dlaczego tak lub nie? Ewentualnie jakich według Ciebie i w jaki sposób to robić?

Powinni czerpać z każdych wzorów i przenosić to na nasze realia. Nie stworzymy u nas nowej Barcelony ani Realu bo mamy zupełnie inne warunki, możemy przenieść tylko pewne elementy ale będą one uwarunkowane naszymi realiami, ale tak powinniśmy się uczyć cały czas i cały czas czerpać od ludzi mądrzejszych od nas.

  1. Co mógłbyś podpowiedzieć rodzicom młodych utalentowanych piłkarzy, aby w odpowiedni sposób wspomagali rozwój ich talentów?

Nie nakładaj dodatkowej presji na zawodników! Wspieraj ich, poklep po plecach, nie krytykuj (zasada 3 pochwały 1 krytyka).

  1. W jaki sposób według Ciebie młodzi piłkarze powinni rozwijać swój talent poza regularnymi treningami klubowymi?

Powinni chłonąć wiedzę zainspirowanie przez otoczenie piłkarskie (trenera, znanych piłkarzy) oraz rozwijać się na wielu płaszczyznach np. poprzez sporty uzupełniające (o czym powinien być poinformowany trener)

  1. Na koniec kilka słów podsumowania, co według Ciebie powinno być zrobione w polskim piłkarstwie w pierwszej kolejności, abyśmy mogli kształcić co rok jeszcze lepszych, świadomych i inteligentnych piłkarzy np. zdolnych do gry na najwyższym światowym poziomie. Prosimy o dłuższą konkluzję…

Najtrudniejsza praca do wykonania to przede wszystkim mentalność naszego społeczeństwa, mamy bardzo dużo kompleksów i ciężko się z nimi walczy. Mam nadzieję że nowi młodzi trenerzy będą mogli coś zmienić o ile sami nie zostaną wciągnięci w „stary system”. Często dochodzi do wielu absurdów typu gry na wynik na turnieju 8 latków, rodziców szydzących z dzieci które grają, trenerów wydzierających się na podopiecznych itp. itd. Naszym zadaniem jako trenerów młodych zawodników jest zapewnienie im ciągłego rozwoju, a więc jeśli mam zawodnika który przerasta moją drużynę to nie trzymam go na siłę żeby wygrać mecz w nic nie znaczącej lidze z nic nie znaczącym przeciwnikiem tylko wysyłam zawodnika do lepszego ośrodka, aby mógł zweryfikować swoje umiejętności w lepszej drużynie.

Potrzebujemy otwartości na nowe rzeczy, uczmy się jak pomagać ciężko pracujmy a efekty w końcu przyjdą. Nie podchodźmy do pracy w klubie na zasadzie musze osiągnąć jak najszybciej dobry wynik bo z tego mnie rozliczają, jeżeli chcesz osiągnąć dobry wynik musisz mieć to wszystko zaplanowane i ciężko pracować a (może) wtedy osiągniesz zamierzony cel. Pracuj ciężko i mądrze a Twój wysiłek na pewno zostanie zauważony i doceniony.
Pozdrawiam Panasiński Jarosław

Zachęcamy także ponownie wszystkich trenerów młodzieżowych, działaczy kierujących Akademiami oraz klubami do przemyśleń i wypowiedzi w temacie dyskusji, którą chcesz podzielić się z czytelnikami – wszelkie uwagi zostaną opublikowane.

Zapraszamy
Zespół trening-pilkarski.pl