W dniu 23 września 2017 r. dzięki uprzejmości organizatorów Coerver Coaching Polska jeden z autorów naszego bloga tj. Robert Leśniak wziął udział w bardzo wartościowym i ekskluzywnym szkoleniu z tematyki przygotowania motorycznego piłkarzy proponowanej przez amerykańską firmę EXOS (dawniej Athletes Performance).

Indywidualne podejście do potrzeb zawodnika oraz bardzo duża dbałość o szczegóły. Tak w skrócie można podsumować filozofię szkoleniową organizacji EXOS. Wspomniane wyżej założenia obowiązują na każdym etapie szkolenia zawodnika, poczynając od najmłodszych grup, a kończąc na zawodowych atletach występujących w najbardziej znanych ligach świata takich jak: NFL, NBA, MLS czy też reprezentantach Niemiec w piłce nożnej, z którymi współpracuje organizacja EXOS.

Dzięki zaproszeniu na szkolenie ”Youth Football. Punkt startu – wdrożenie systemu EXOS w twój program szkoleniowy”, miałem szansę nieco bardziej szczegółowo zapoznać się z metodologią treningową oferowaną przez firmę EXOS. Szkolenie organizowane przez iCOACH ACADEMY i Coerver Coaching Polska w Katowicach poprowadziła trener Nicole Rodriguez z EXOS Arizona. Relację z tego wydarzenia oraz krótki wywiad z Nicole znajdziecie poniżej.

Wspomniane wyżej szkolenie odbyło się na obiektach AWF-u Katowice. Wydarzenie to przyciągnęło kilkadziesiąt osób z całej Polski, nie tylko trenerów zajmujących się piłką nożną na co dzień, ale również fizjoterapeutów i osoby związane z innymi dziedzinami sportu. Jak już sam tytuł szkolenia sugeruje jego głównym celem było pokazanie jak możemy wprowadzić system treningowy EXOS w system szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży. Nadrzędnym celem trener Nicole było pokazanie uczestnikom jak wygląda cały system treningów motorycznych oferowanych przez EXOS oraz jak w praktyce przeprowadzać sesje treningowe oparte o ten system.

Całe szkolenie podzielone zostało na 2 części teoretyczne oraz 2 części praktyczne. Podczas sesji praktycznych uczestnicy mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w szkoleniu i sprawdzeniu na własnej skórze oferowanych rozwiązań.

Cały system szkoleniowy EXOS opiera się na 4 głównych filarach:

  1. Mindset (Nastawienie) – polega na utożsamianiu się z sytuacją lub dążeniem do osiągnięcia celu z pełnym zrozumieniem wymagań oraz tego jak to osiągnąć. Tylko poprzez pełne zaangażowanie w to co robimy oraz zrozumienie dlaczego tak to robimy, a nie inaczej zawodnik jest w stanie doprowadzić do sytuacji, w której jego podejście do treningu jest na poziomie profesjonalnym każdego dnia.
  2. Nutrition (Odżywianie) – jedzenie jest paliwem dla organizmu i mózgu. Dlatego ważne jest, aby spożywać jak najlepsze pokarmy dla naszego ciała. EXOS kładzie bardzo duży nacisk na prawidłowe odżywianie zawodnika. Ma to bowiem ogromny wpływ na osiągane wyniki oraz na szybkość regeneracji zawodnika po wysiłku.
  3. Movement (Poruszanie) – odnosi się do okolicznościowego i zaplanowanego ruchu. Oba mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia, utrzymania wagi ciała, naszej wydajności i żywotności. Cała kultura pracy EXOS oparta jest o ruch. Główna uwaga skupiona jest na jakości tego ruchu, dlatego też proponowane są proste rozwiązania, ale wykonywane w sposób perfekcyjny. Dzięki tej dbałości o szczegóły wyniki osiągane prze atletów współpracujących z EXOS są na najwyższym światowym poziomie.
  4. Recovery (Regeneracja) – umysł i ciało ma zdolność do naprawy, ładowania i usprawniania podczas odpoczynku. Strategie regeneracji muszą być stosowane przez cały dzień, tydzień, miesiąc i rok. Najważniejszą formą regeneracji dla EXOS jest sen. Podczas snu bowiem występuje najszybsza regeneracja i odbudowa organizmu. Specjaliści z EXOS są w stanie monitorować sen swoich podopiecznych po to, aby określić na ile efektywna jest ich regeneracja podczas snu. Jednym z priorytetów jest edukacja w zakresie snu: kiedy chodzić spać, jak długo spać, jakie rytuały i zachowania pozwalają poprawić jakość naszego snu.

W centrum uwagi jest oczywiście praca nad poprawą fizyczności zawodników i osiąganych przez nich rezultatów. Praca nad motoryką zawodników oparta jest o 8 komponentów, które pojawiają się podczas każdej sesji treningowej. Aby wykonać sesję treningową opartą o wszystkie komponenty należy poświęcić około 2 godzin.

Jakie komponenty powinna zawierać zatem profesjonalna sesja treningu motorycznego?

  1. Pillar preparation – przygotowanie do sesji treningowej, w tym praca nad mobilnością zawodnika, oparte na indywidualnych potrzebach każdego zawodnika.
  2. Movement preparation – rozgrzewka dostosowana do tematu części głównej sesji treningowej.
  3. Plyometrics – ćwiczenia plyometryczne aktywujące nasz organizm przed główną częścią sesji treningowej.
  4. Movement skills – praca nad prawidłowymi wzorcami ruchowymi wymaganymi w danym sporcie.
  5. Medicine ball – ćwiczenia z piłką lekarską, główna uwaga skupiona na pracy nad rotacją bioder, ale również nad stabilnością i rozwojem mocy.
  6. Strength – Power – w tej części sesji pracujemy nad rozwojem siły oraz mocy zawodnika. Wykonywane ćwiczenia muszą być dostosowane do wymagań danego sportu.
  7. Energy systems development – rozwój systemów energetycznych niezbędnych dla danego sportu. W przypadku piłki nożnej będzie to praca nad wydolnością tlenową jak i beztlenową.
  8. Regeneracja

 

Siłą systemu opracowanego przez EXOS jest praca nad poprawą jakości ruchu zawodnika, lepszą koordynacją ruchów, dzięki czemu poprawia się również szybkość z jaką wykonujemy nasze ruchy. Jedną z zalet tego systemu jest również prostota rozwiązań stosowanych podczas pracy z zawodnikiem. Aby zorganizować sesję treningową nie jest wymagana duża ilość zaawansowanego technologicznie sprzętu treningowego. Jest to z pewnością ułatwienie dla wielu klubów piłkarskich w Polsce, które nie posiadają dostępu do siłowni oraz sprzętu fitness. Wykorzystując jedynie podstawowy sprzęt, typu taśmy elastyczne, jesteśmy w stanie przeprowadzi efektywną i wymagająca dla zawodników sesję treningową.

Korzystając z okazji przeprowadziłem krótki wywiad z trener Nicole Rodriguez. Treść wywiadu znajdziecie poniżej.

Robert Leśniak: Jak rozpoczęła się twoja przygoda z prowadzeniem treningów motorycznych i kondycyjnych? Gdzie zaczynałaś swoją pracę jako trener?

Nicole Rodriguez: Moja podróż rozpoczęła się od tego, że byłam profesjonalną zawodniczką softballu. Podczas mojej kariery przeszłam przez bardzo obszerny i intensywny reżim treningowy. Spodobało mi się to na tyle, że postanowiłam kontynuować swoją pracę i rozwijać wiedzę w zakresie treningów motorycznych również po zakończeniu kariery. Początki mojej kariery jako trenera to praca z Michaelem Boylem w jego ośrodku treningowym w Bostonie.

RL: Czy możesz powiedzieć nam nieco więcej na temat współpracy z Michaelem Boylem? Jaki wpływ na twoją trenerską karierę miał Michael?

NR: Był to dla mnie niezwykle ważny, a zarazem bardzo intensywny okres mojego życia. Nauczyłam się bardzo wiele od Michaela i bardzo dużo mu zawdzięczam. Pracując w jego ośrodku miałam szanse współpracować z bardzo różnymi ludźmi. W ciągu jednego dnia prowadziłam treningi zarówno z młodzieżą, zawodowymi sportowcami jak również zwykłymi ludźmi, którzy chcieli poprawić jakość swojego życia. Dzięki temu nauczyłam się odpowiedniego podejścia oraz sposobu komunikacji z daną grupą treningową. Jest to niezwykle ważne w kontekście indywidualizacji zajęć treningowych.

RL: Która grupa treningowa jest najbardziej wymagająca? Zawodowi sportowcy czy młodzież?

NR: Szczerze mówiąc praca z zawodowymi atletami nie jest trudna. Są to osoby, które wiedzą po co przychodzą i czego oczekują. Są ponadto bardzo zorganizowanymi ludźmi. Dzięki temu ich uwaga skupiona jest na tym co zrobić, aby osiągnąć sukces. Nieco bardziej wymagający są młodzi sportowcy, którzy dopiero zaczynają swoją pracę nad motoryką. Ważne jest, aby od samego początku uczyć ich prawidłowych zachowań oraz wzorców ruchowych. Dzięki temu nabywają pozytywne nawyki, które zaprocentują w przyszłości. Odchodząc od tego, która grupa jest najbardziej wymagająca, uważam iż dużym wyzwaniem dla nas jako trenerów EXOS jest nauczanie mechaniki ruchu. Tutaj trzeba włożyć dużo pracy i wysiłku.

RL: Mamy czasami do czynienia ze sportowcami o dużym talencie, ale mało zmotywowanych do ciężkiej pracy na treningach. Co poradziłabyś trenerom pracującym z takimi zawodnikami?

NR: Przede wszystkim, tacy zawodnicy muszą zacząć konkurować z samym sobą. Postawmy przed nimi wyzwania i cele do osiągnięcia. Dzięki temu zaczną pracować nad samym sobą, po to, aby poprawić swój wynik sprzed tygodnia czy sprzed miesiąca. Dodatkowa motywacja podczas treningów pojawia się gdy w grę wchodzi rywalizacja pomiędzy zawodnikami.

Podsumowując, dzień spędzony na szkoleniu w Katowicach był z pewnością bardzo wartościowym dniem, który poszerzył moje horyzonty w zakresie treningu motorycznego. Proste rozwiązania, ale opanowane do perfekcji to główne przesłanie trener Nicole Rodriguez. Nie ma potrzeby stosować ćwiczeń zaawansowanych technicznie jeżeli zawodnik nie opanował podstaw, które pozwalają mu przejść na wyższy poziom zaawansowania. Nie przyspieszajmy również na siłę rozwoju zawodników, zwłaszcza tych najmłodszych. Sama sesja treningowa to tylko mały element życia profesjonalnego zawodnika. Poza tymi 2 godzinami mamy jeszcze 22 godziny dziennie, które należy wykorzystać optymalnie, aby osiągnąć nasze cele i marzenia sportowe. Ważna jest również konsekwencja w działaniu każdego dnia, miesiąca czy roku. Jak głosi bowiem hasło firmy EXOS –

EVERY DAY IS GAME DAY.

Wszystkich trenerów zainteresowanych tą tematyką zapraszamy na drugie szkolenie z wdrażania systemu EXOS w Polsce, które odbędzie się 9 grudnia w Warszawie. Szczegóły i zapisy znajdziecie na: https://icoachacademy.pl/exos

Polecamy, naprawdę warto wiedzieć więcej…