Jeszcze słów kilka w temacie „filozofii szkoleniowej”, którą na przykładzie Brentford FC Academy prezentowaliśmy Państwu w poprzednich postach.

Tym razem chcielibyśmy sięgnąć głębiej do korzeni, z których wywodzi się sposób myślenia i nastawienie poszczególnych najlepszych Akademii klubowych w Europie. Skupimy się zatem na filozofii szkoleniowej Horst’a Wein’a, na której oparty jest system wartości i sposobu prowadzenia treningu w dzisiejszym footballu młodzieżowym.

Łódź - Horst Wein

Horst Wein – trener edukator

Naszym zdaniem wszyscy trenerzy ale i też rodzice, jak i sami młodzi piłkarze powinni czerpać z takiego nastawienia same korzyści – a więc do rzeczy. W myśl filozofii Wein’a football zwłaszcza w najmłodszym wieku musi „cieszyć”, „sprawiać radość” i wywoływać tylko pozytywne emocje. Zastanówmy się więc jakie środowisko kreujemy naszym podopiecznym i czy jest one przepełnione tymi właśnie pozytywnymi aspektami? Z takiego właśnie myślenia wywodzi się „FUNINO” czyli piękna gra – prosta „instrukcja” jak wzbudzać radość i pozytywne emocje u dzieci poprzez football. Tylko wtedy jesteśmy wstanie zainteresować młodego człowieka na lata i utwierdzić w przekonaniu że warto prowadzić taki styl życia.

Czy czasem jednak polscy trenerzy jak i rodzicem nie rzadko przejawiają bardzo silne pragnienie wygrywania za wszelką cenę – tylko w tym upatrując źródło szczęścia. Tymczasem nawet proste badania socjologiczne wśród dzieci i młodzieży pokazują, że wśród najważniejszych powodów sprawiających radość z uprawiania piłki nożnej wcale nie ma zwyciężania. My jako osoby kreujące środowisko dla rozwoju młodego człowieka powinniśmy się w myśl filozofii Horsta otworzyć na nowe drogi do sukcesu zamiast forsować stare często złe przyzwyczajenia. Poziom piłkarza nie podnosi się bowiem poprzez akumulację meczów i rozgrywanych mistrzostw tylko poprzez systematyczny aktywujący do działania rozwój oryginalnych pomysłów (metod treningowych) i nowych koncepcji w grze.

Ponieważ jak mówi Wein cytując słynnego argentyńskiego trenera mistrzów świata C.L. Menotti:

„nie ma większej siły na boisku niż inteligencja piłkarska”

W myśl tej filozofii piłka nożna postrzegana jest jako szeroka wariacja atrakcyjnych i efektywnych małych gier uproszczonych specjalnie zaprojektowanych dla zobrazowania najważniejszych sytuacji meczowych, które mogą się pojawić na boisku. Horst Wein przez lata prezentuje na całym świecie jak stymulować większość z tych aspektów, które wpływają na rozwój inteligencji piłkarskiej zarówno wśród młodych graczy jak i profesjonalistów. Tylko bowiem poprzez powtarzalność gier stymulujących meczowe sytuacje możliwe jest zrozumienie gry przez piłkarza oraz w konsekwencji podejmowanie przez niego właściwych decyzji w grze. Filozofia ta prowadzi też do celowego wykorzystania umiejętności piłkarskich w grze we właściwym momencie i miejscu na boisku w celu zapewnienia przewagi swojemu zespołowi. W myśl tego kierunku rozwoju: „Gra w piłkę bez myślenia jest jak strzelanie bez obrania celu”.

Łódź - Artur Płatek

Horst Wein zdecydowanie zachęca do odrzucenia tradycyjnego instruowania młodych piłkarzy (zarówno przez trenerów jak i rodziców) na rzecz ewaluacji swoich własnych metod i narzędzi treningowych oraz odwrócenia tradycyjnego sposobu myślenia. Droga do sukcesu jest bowiem w ciągłej konstrukcji, a zawodnicy powinni odgadywać właściwą informację samemu poprzez własne doświadczenie. Trenerzy i wszyscy wokół, którym zależy na prawidłowym rozwoju młodych piłkarzy powinni starać się zatem umożliwić im w jak najszerszym stopniu „ odkrywanie” tajników gry poprzez doświadczenie. Czasem wiąże się to z popełnianiem błędów czy porażką, których nie wolno za wszelką cenę unikać dążąc do rozwoju.

Horst Wein twierdzi, że nie wystarczy bowiem trenować bardzo dobrze, gdyż niezbędne jest, aby robić to lepiej niż inni … a najlepsze dopiero nadejdzie. Zachęcamy do „studiowania” tego nurtu wszystkich, którym zależy na rozwoju młodych sportowców.

Na koniec słów kilka o człowieku, na którego wiedzy opieramy swój artykuł:

  • nazywany „trenerem trenerów”, w ciągu 30 lat przeszkolił ponad 11 000 trenerów z 53 krajów,
  • w 1985 roku opublikował „Futbol a la medida del Nino” model stanowiący kompleksowy program szkoleniowy perfekcyjnie dostosowany do wieku młodych graczy, który w dzisiejszych czasach w wielu krajach stanowi wzór nowoczesnego coachingu,
  • jedna z jego książek jest od 27 lat oficjalnym podręcznikiem Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej,
  • prowadził konsultacje szkoleniowe m.in. w FC Barcelona, Inter Mediolan, AC Milan, Arsenal, Sunderland, Leeds Utd, Schalke 04, Bayer Leverkusen i wielu federacjach krajowych.
Zostaw nam swój e-mail a powiadomimy Cię o nowych wpisach.