Poprzez naszego bloga trening-pilkarski.pl zdecydowaliśmy się wesprzeć, naszym zdaniem bardzo wartościową inicjatywę, ważną dla rozwoju młodych talentów sportowych w Polsce. Nasz blog powstał, aby wspierać rozwój sportowy zarówno poprzez inspirowanie, doradzanie jak i motywowanie. Uważamy zatem, iż projekt „Sportowy Rodzic”. Przewodnik po skutecznym wspieraniu rozwoju sportowego dziecka może być skutecznym narzędziem doradczym dla rodziców w tym przypadku młodych piłkarzy, czyli osób bezpośrednio zaangażowanych w trening piłkarski, od których bardzo często zależy dalszy rozwój talentów ich dzieci.

Bez tytułu

Kilka słów o projekcie:

Są 3 kluczowe problemy, które koniecznie musimy rozwiązać w sporcie dzieci i młodzieży:

1) wewnętrzna motywacja dzieci do uprawiania sportu, która może i jest na wysokim poziomie gdy zaczynają one przygodę ze sportem, ale potem z roku na rok systematycznie spada – dlatego też tak dużo dzieciaków w wieku 12-13 lat rezygnuje ze sportu albo ogólnie zraża się do aktywności fizycznej, choćby tej podejmowanej na lekcjach wychowania fizycznego czy w swoim czasie wolnym;

2)  wszechobecna nowoczesna technologia (komputery, smartfony, internet, gry), która sama w sobie nie jest zła (tak już skonstruowany jest współczesny świat), ale która niebezpiecznie odciąga dzieci i młodzież m.in. od sportu i szeroko rozumianej aktywności fizycznej;

3) coraz większa otyłość i problemy ze zdrowiem wśród dzieci i młodzieży (ale też dorosłych), czego konsekwencji omawiać nie trzeba!

WAŻNE: Wszystkie one mają jeden wspólny mianownik: z jednej strony spotyka się z nimi bardzo wielu rodziców, a z drugiej – rola i zaangażowanie rodziców w ich rozwiązanie może znacząco wpłynąć na poprawę jakości sportu amatorskiego i rekreacyjnego (związanego z kształtowaniem z młodych ludzi aktywnego i zdrowego społeczeństwa), a także wizerunku i poziomu sportu profesjonalnego!

Zresztą do ww. problemów dochodzą także różne inne dylematy i problemy rodziców związane ze sportem ich dzieci, jak chociażby:

 • czy moje dziecko ma szansę być drugim Robertem Lewandowskim, Marcinem Gortatem czy Otylią Jędrzejczak?
 • czy przez sport nie będzie miało problemów w nauce?
 • co zrobić jeśli moje dziecko jest zbyt zmęczone po treningach?
 • co zrobić jeśli moje dziecko stresuje się przed meczem?
 • co zrobić, gdy moje dziecko jest załamane po porażce?

Tych problemów lub barier może być niestety więcej. Wszystkie one powoduje, że samo mówienie rodzicom, że sport jest dobry a oni pełnią ważną w nim rolę nie wystarczy. Należy też pomóc rodzicom walczyć z tymi właśnie problemami.

Uważamy że Przewodnik „Sportowy Rodzic” może być świetnym rozwiązaniem powyższych problemów. Żeby jednak mógł on w ogóle powstać i pomóc Wam je rozwiązać, najpierw musimy otrzymać pomoc od Was.

O co chodzi?

Zespół pod przewodnictwem dr Łukasza Panfila napisze książkę “Sportowy Rodzic. Przewodnik Po Skutecznym Wspieraniu Rozwoju Sportowego”. Sam tytuł mówi w zasadzie wszystko o tym co znajdziecie w środku.

Nie będzie to jednak zwykła książka, ale nowatorskie połączenie trzech elementów:

 1. książka „Sportowy Rodzic. Przewodnik Po Skutecznym Wspieraniu Rozwoju Sportowego Dziecka”
 2. interaktywne elementy powiązane z książką – eksperckie teksty, video i podcasty
 3. multimedialna sesja treningowo-coachingowa (5-cio tygodniowa)

Autor sam o sobie mówi w ten sposób:

6c425afa10d8bf3998eff2d1d00ed741Nazywam się Łukasz Panfil i jeśli miałbym w trzech zdaniach opisać kim jestem i czym się zajmuję to określiłbym to tak:

Jestem naukowcem, który bada sport dzieci i młodzieży. Jestem teżnauczycielem, który dzieli się z innymi wszystkim co odkryje. Przede wszystkim jednak jestem typem wizjonera i człowieka z pasją, który stara się urzeczywistniać swoje wizje związane z tym, co bada i czego naucza.

Ta książka ma być efektem i podsumowaniem ostatnich kilku lat, które poświęciłem na zgłębianie zagadnień związanych z rozwojem sportowym dzieci i młodzieży oraz wspieraniem tego rozwoju.

Do udziału w jego tworzeniu zaprosiłem troje ekspertów, których kompetencje bardzo wzmocnią wartość samej książki i tego, co jest z nią związane – Paweł Habrat, Mariusz Paszkowski, Jagoda Podkowska (o naszym zespole przeczytasz w dalszej części).

Kim jest tytułowy “Sportowy Rodzic”? To każdy rodzic, który:

 1. rozumie istotę sportu dzieci i młodzieży oraz swoją rolę w rozwoju sportowym swojego dziecka,
 2. wie jakie korzyści, poza sprawnością fizyczną i zdrowiem, daje sport i, co jeszcze ważniejsze, wie co zrobić, żeby dziecko dzięki uprawianiu sportu stawało się coraz lepszym człowiekiem,
 3. potrafi radzić sobie z różnymi barierami i problemami, które spotykają jego dziecko jak i jego samego (m.in. brak czasu, brak motywacji, stres, niewystarczająca wiedza),
 4. w każdej sytuacji pamięta, że we wszystkim powyższym jest przede wszystkim rodzicem.

57b1a92ac0927956a9f75fdf4dc15f9b          50e77d9528d9a85da756ff76254669a5        5dace8241a1089e6cf9bff02f406fe8a

Jak mówi sam autor projektu: „Zdecydowałem się na crowdfunding, gdzie ludzie współfinansują mój pomysł, a w zamian za to gdy dojdzie on do skutku dostają ode mnie prezent w postaci gotowego produktu w różnych jego opcjach – układ jest więc bardzo uczciwy, i da mi przekonanie, a to jest dla mnie najważniejsze, że ludzie są zainteresowani tego typu inicjatywą. Zatem bez Waszej pomocy nie ruszę!”

Jeśli są państwo zainteresowani tą inicjatywą, którą gorąco polecamy, i chcą się Państwo dowiedzieć więcej o szczegółach zachęcamy do odwiedzenia strony pod poniższym linkiem i wsparcia projektu:
polakpotrafi.pl/projekt/sportowy-rodzic

Zachęcamy do udziału 🙂 

Zostaw nam swój e-mail a powiadomimy Cię o nowych wpisach.