Jednym z ważnych aspektów w procesie treningowym w piłce nożnej, bardzo często pomijanym lub niedocenianym jest odżywianie. Jak powszechnie wiadomo Internet to ogromna baza wiedzy, w której można znaleźć wiele opracowań dotyczących prawidłowego procesu odżywiania sportowców.
Naszym założeniem jest jednak podejść do tego tematu od strony fundamentalnej i praktycznej. Poniżej przedstawimy 10 podstawowych produktów spożywczych, które można wykorzystywać w dowolny sposób przygotowując posiłki. Skupiliśmy się na produktach w szczególności dobranych dla piłkarzy zarówno tych dorastających jak i już w pełni ukształtowanych. Jednak każdy z tych produktów może również mieć wszechstronne zastosowanie w codziennej diecie w zasadzie każdego sportowca.
Produkty zostały wyselekcjonowane i opracowane na podstawie praktycznych badań i obserwacji, przez dietetyka dr Mayur Ranchordas, który, na co dzień zajmuje się treningiem piłkarskim na najwyższym poziomie.
Obecnie dr Ranchordas pracuje w klubie angielskiej Premier League – Newcastle United. Wcześniej przez ponad 8 lat współpracował z brytyjskimi złotymi medalistami i mistrzami świata w sportach indywidualnych jako specjalista do spraw odżywiania i nawadniania. Mając przyjemność obserwowania jego dokonań zdecydowaliśmy się na polecenie na naszym blogu wyróżnionych przez niego produktów.
Pamiętajcie!!!
W procesie treningowym najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja w stosowaniu .
Życzymy smacznego w Nowym Roku 2015 🙂
Lista 10 produktów spożywczych polecanych dla piłkarzy przez dietetyka Newcastle United FC – dr Mayur Ranchordas:
1. Serek Wiejski
Dlaczego? Ponieważ jest to idealny pomeczowy “naprawiacz” obolałych mięśni. Mała porcja przed snem, po dniu spędzonym na treningu lub na meczu, bardzo dobrze oddziałuje na organizm sportowca. Zawarte, bowiem w serku białko zwane kazeina wolno uwalniając się do organizmu regeneruje mięśnie podczas snu.
2. Brokuły
Dlaczego? Warzywo to pełne jest witaminy C, witaminy A, kwasu foliowego, wapnia i błonnika. Brokuły wspomagają procesy regeneracyjne po wytężonym wysiłku. Są też źródłem żelaza dla organizmu. Jednakże żelazo pochodzenia roślinnego jest ciężko przyswajalne lepiej przyswajalne jest żelazo zawarte w mięsach. Brokuły przygotowane na parze zachowują najwięcej wartościowych składników.
3. Zielona herbata
Dlaczego? Zastąp colę lub kawę zieloną herbatą, a od razu poczujesz chęć wyjścia na trening. Zielona herbata zawiera substancje przyczyniające się do szybszego rozkładu tłuszczów w organizmie, dzięki czemu tłuszcze są bardziej przyswajalne i przekształcane w energię. Herbata ta zwiera również kofeinę, która pobudza organizm do działania.
Dlaczego? Ostrygi są bogate w cynk, którego niedobór może spowodować obniżenie poziomu testosteronu w organizmie. Ostrygi zawierają również dużo białka, które wspomaga budowę mięśni. Najlepiej podawać je z makaronem lub ryżem.
Dlaczego? Nic nie nawadnia organizmu naturalniej i bardziej wydajnie niż woda kokosowa. Nie zawiera w sobie ani odrobiny tłuszczu, za to jest bogata w elektrolity, potas i sód, wszystkie kluczowe składniki, które są wydalane z potem podczas treningu.
Dlaczego? W pełni zasługują na miano “superpokarmu”. Jagody są przydatnym składnikiem diety każdego piłkarza, zawierają, bowiem duże ilości polifenolu, składnika wspomagającego regenerację i redukującego stany zapalne. Żeby w pełni poczuć ich działanie trzeba jednak spożywać spore ilości dziennie.
Dlaczego? Ulubionym przez piłkarzy pokarmem jest makaron. Dla wielu osób jest on jednak ciężkostrawny. Ryż basmati jest stosunkowo lepszym źródłem węglowodanów, gdyż posiada niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie podnosi poziomu cukru we krwi. Ten rodzaj ryżu nie zawiera również glutenu, który w przypadku niektórych sportowców obniża wydolność organizmu podczas treningu lub meczu.
8. Piersi z kurczaka
Dlaczego? Od dawna rozsławiony wśród sportowców składnik diety. I nie bez powodu. Mięso kurczaka jest bardzo chude, łatwe w przygotowaniu i jest bogatym źródłem białka. Najlepiej wybierać dobrej jakości mięso z farm typu “wolnowybiegowego”.
Dlaczego? Ziarna quinoa są bogate w węglowodany i białko. Zawierają również niezbędne w diecie sportowców aminokwasy, które wspomagają procesy regeneracyjne „po” oraz „w trakcie” treningu.
10. Olej kokosowy
Dlaczego? Jeśli starasz się zachować dobrą formę fizyczną powinieneś unikać gotowania z użyciem oleju słonecznikowego lub warzywnego. Oleje te są, bowiem bogate w tłuste kwasy Omega 6, które pogarszają stany zapalne. Olej kokosowy zawiera niewielkie ilości Omega 6, poza tym zawarte w nim trójglicerydy stanowią doskonałe źródło energii podczas treningu.