fbpx

Trójskok na jednej nodze

Cel testu: pomiar eksplozywnej siły koncentrycznej mięśni nóg oraz różnic występujących pomiędzy prawą i lewą nogą.

Sposób przeprowadzenia testu: Trójskok jednonóż jest skokiem w dal na jednej nodze rozpoczynającym się w pozycji stojącej. Zawodnik ustawia się na jednej nodze za linią wyznaczającą początek pomiaru i wykonuje na tej nodze trzy skoki z rzędu przesuwając się jak najdalej do przodu. Zawodnik musi wylądować na jednej nodze.

Instrukcje dla zawodnika:

  • Stań na jednej nodze przed linią startową
  • Wykonaj trzy skoki z rzędu do przodu lądując cały czas na tej samej nodze
  • Wykorzystaj swoje ręce i ramiona do maksimum

Wyniki: zapisujemy przebyty przez zawodnika dystans z dokładnością do jednego centymetra. Odległość liczymy od wyznaczonej linii startowej do miejsca, w którym pięta dotknęła ziemi przy ostatnim skoku. Wykonujemy 3 próby dla każdej z nóg (zachowujemy odpowiedni czas odpoczynku między próbami) i zapisujemy wynik najlepszy oraz średni dla każdej z nóg.

Nauka: test ten jest najczęściej wykorzystywany jako kryterium powrotu zawodnika do gry po przebytej kontuzji. Oceniany jest deficyt funkcjonalny pomiędzy kończynami. W tym celu oblicza się LSI (Limb Symmetry Index – indeks symetrii pomiędzy kończynami). Formuła indeksu przedstawia się następująco: LSI = noga kontuzjowana/zdrowa noga x 100. Wynik indeksu poniżej 85% uważany jest za niesatysfakcjonujący.

Facebook Messenger