Za nami kolejna wizyta w profesjonalnej akademii piłkarskiej. Po raz kolejny udaliśmy się do ojczyzny footballu, a naszym celem była Akademia Birmingham City F.C.. W dniach 26.04 do 01.05 mieliśmy okazję przyglądać się jak funkcjonuje klubowa Akademia. Odbyliśmy również szereg spotkań i rozmów z trenerami i pracownikami „Niebieskich”. Zdobytą wiedzę będziemy starali się przekazać wam poprzez poniższy raport z naszej wizyty.

Birmingham City FC

Birmingham City FC

Zachęcamy do lektury z nadzieją, że spotka się ona z dużym zainteresowaniem i zainspiruje do kreatywnego wprowadzania w życie niektórych rozwiązań, nie koniecznie w formie wiernego odwzorowania, lecz raczej dostosowywania do własnych potrzeb i możliwości z zachowaniem celu i funkcjonalności danych rozwiązań.

Akademia Birmingham City F.C. podobnie jak większość klubowych akademii w Anglii przeszła znaczącą restrukturyzację w roku 2010, kiedy to angielskie FA postanowiło przeprowadzić certyfikację akademii piłkarskich przydzielając im kategorie od 1 do 4. Akademia z Birmingham jest obecnie klasyfikowana jako Akademia Kategorii 2.

UCZCIWOŚĆ, CIĘŻKA PRACA oraz ZAANGAŻOWANIE to kluczowe wartości wyznawane przez Klub i wymaga się tych cech charakteru od wszystkich zawodników Akademii, niezależnie od ich wieku oraz pozycji na boisku. Rozwój „mentalności zwycięzcy” jest nadrzędnym celem Akademii jak również uzmysłowienie zawodnikom ścisłej relacji jaka występuje pomiędzy ich osobistym rozwojem, a osiąganymi przez nich rezultatami. Filozofia gry drużyn młodzieżowych Birmingham City F.C. opiera się na jak najczęstszym posiadaniu piłki oraz zróżnicowanej i odważnej grze ofensywnej opartej na kreatywności zawodników. Duży nacisk kładziony jest na fazy przejścia w grze z ofensywy do defensywy i z defensywy do ofensywy.

Jedno z haseł Akademii Birmingham City F.C. brzmi: „Be the best you can be … no excuses” (Bądź najlepszym jakim możesz być … żadnych wymówek). Hasło to ściśle łączy się ze wspomnianymi wcześniej wartościami wyznawanymi przez Klub. Dużą część czasu trenerzy spędzają edukując swoich zawodników nie tylko pod względem umiejętności piłkarskich, ale także pod względem podejścia do treningu, zachowania poza Akademią, organizowania sobie czasu wolnego oraz podejścia do edukacji szkolnej. Cytując bowiem Kierownika Działu Rekrutacji Akademii Simona Jonesa „nie każdy z tych młodych chłopaków będzie w przyszłości zawodowym piłkarzem, ale mamy nadzieję, że dzięki naszej pracy każdy z nich będzie kiedyś ułożonym, kulturalnym człowiekiem, który będzie spełniał się również w innych dziedzinach życia”.

„Be the best you can be … no excuses”

Głównym zadaniem Akademii jest „produkowanie” zawodników do pierwszego zespołu Klubu. Jeżeli jednak, któryś z zawodników okaże się wybitnie uzdolniony i zgłoszą się po niego najlepsze kluby z Premier League zostanie on sprzedany, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczone na dalszy rozwój i szkolenie. W związku z tym, że Akademia Birmingham City FC nie należy do potentatów finansowych, nie jest w stanie zatrzymać wyróżniających się wychowanków. Niedawny przykład to odejście Demarai Graya do mistrzów Anglii Leicester City za około 4 miliony funtów.

Akademia funkcjonuje w oparciu o kilka departamentów, które to mają do wykonania określone zadania. Pomimo, iż obowiązki każdego z działów są inne to istniej między nimi ścisłe powiązanie. Pomiędzy wszystkimi departamentami istnieje bardzo dobry przepływ informacji, dzięki któremu każdy pracownik Akademii, nie tylko trenerzy techniczni, mają pełną wiedzę na temat danego zawodnika oraz postępów jakie poczynił. Głównym zadaniem każdego pracownika jest bowiem opieka nad zawodnikami oraz dostarczenie możliwie najlepszych warunków do jego dalszego rozwoju.

ośrodek piłkarski

Departamenty Akademii przedstawiają się następująco:

1) Departament Szkolenia (Coaching), którego celem jest maksymalizowanie indywidualnego potencjału zawodników przez wysoko wykwalifikowaną kadrę trenerską. W każdej fazie szkolenia występuje trener główny oraz jego asystenci, którzy pomagają prowadzić zajęcia treningowe. Większość trenerów zatrudnionych jest na pełen etat.

  • Lead Professional Development Coach – Steve Spooner
  • Lead Youth Development Coach – Mike Dodds
  • Lead Foundation Coach – Karl Hooper
  • Head of Academy Goalkeeping Coach – Sam Meek

2) Departament Rekrutacji (Recruitment), którego celem jest identyfikowanie i selekcjonowanie młodych utalentowanych piłkarzy, którzy mają potencjał do gry w przyszłości w pierwszym zespole Birmingham City F.C. W dziale tym pracuje:

  • Recruitment Manager – Simon Jones
  • Recruitment Officer – Carl McNally
  • oraz szereg skautów działających w Birmingham oraz całej Wielkiej Brytanii.

3) Departament Medyczny (Medical), którego celem jest oprócz doraźnej pomocy przy urazach, zapewnienie, że zawodnicy po urazie przejdą pełną rehabilitację i wrócą do pełnej sprawności najszybciej jak to jest tylko możliwe. W dziale tym pracują:

  • Head of Sport Science & Medicine – Dave Singleton
  • Academy Physiotherapists – Luke van Zyl , Oliver Leaper oraz Ed Holden

4) Departament Naukowy (Sports Science), w dziale tym pracują trenerzy „strength and conditioning”, których celem jest maksymalizowanie atletycznych możliwości zawodników, wprowadzanie strategii zapobiegania urazom i kontuzjom i zapewnienie zawodnikom odpowiednich porad w zakresie żywienia i nawadniania organizmu. Ponadto w dziale pracują analitycy, którzy przygotowują analizy indywidualne oraz zespołowe występów zawodników Akademii w swoich zespołach. W dziale tym pracują na stałe:

  • Sports Scientist – Elliott Woolmer oraz Andy Cunningham
  • Head of Academy Performance Analysis – Simon Houston

5) Departament Edukacji (Education and Welfare), głównym zadaniem tego działu jest zapewnienie, że wymogi stawiane zawodnikom Akademii Birmingham City F.C. nie będą miały negatywnego wpływu na rozwój wiedzy ogólnej i edukację zawodników. Dodatkowo osoba pracująca w tym dziale (tzw. Welfare Officer) ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie wszelkich procedur wymaganych prawnie w stosunku do organizowanej przez Akademię działalności. Pracownikami tego działu są:

  • Head of Education – Mark Sinclair
  • Safeguarding Services Manager – Wes Hughes

6) Administracja i Logistyka (Operations), którego pracownicy odpowiedzialni są za finansowe i administracyjne funkcjonowanie Akademii oraz wspieranie innych departamentów w celu zapewnienia poprawności funkcjonowania systemu, którego celem jest realizacja programu rozwoju zawodników (na bazie EPPP). W dziale tym pracują:

  • Academy Operations Manager – Danetta Cleveland
  • Academy Logistics Co-ordinator – James Brayne

Całością Akademii zarządza Dyrektor Akademii – Kristjaan Speakman, który podejmuje strategiczne decyzje, jest odpowiedzialny za całościowy program szkoleniowy oraz współpracę pomiędzy Akademią, a pierwszym zespołem Birmingham City. Jego asystentem jest Stuart English, który głównie skupia się na procesie szkoleniowym zawodników, a także na rozwoju zawodowym trenerów.

Staż trenerski

W Akademii Birmingham City F.C. trenuje obecnie około 20 zawodników w każdej grupie wiekowej od U9 do U21. Dodatkowo Akademia prowadzi szkolenie dla sześcio, siedmio i ośmiolatków w ramach tzw. Pre-Academy. W każdej z grup znajduje się około 30 zawodników, którzy trenują na obiektach Akademii dwa razy w tygodniu.

Trening młodych zawodników

Ośrodek treningowy Akademii – Wast Hills Training Ground – położony jest na obrzeżach miasta, w jego południowej części. Na terenie ośrodka znajduje się 7 pełnowymiarowych boisk trawiastych. 2 z nich przeznaczone są wyłącznie dla pierwszego zespołu. Pozostałe 5 używanych jest przez zawodników Akademii do rozgrywania meczy ligowych lub treningów. Poza boiskami pełnowymiarowymi znajdziemy tu również 9 boisk trawiastych o mniejszych wymiarach. Bramkarze Akademii mają też wyznaczone miejsca, w których prowadzone są z nimi treningi indywidualne.

Plan boisk

Poza boiskami trawiastymi do dyspozycji trenerów i zawodników jest jeszcze pełnowymiarowe boisko o sztucznej nawierzchni. Boisko nie jest niestety oświetlone w związku z tym, że na terenie ośrodka treningowego znajduje się również obserwatorium astronomiczne, a światła mogłyby zakłócać obserwację nieba. Na terenie ośrodka treningowego znajduje się również sztuczne boisko pod kopułą (The Dome). Na boisku tym trenują najmłodsi zawodnicy Akademii. Używane jest również podczas złej pogody, kiedy trening na zewnątrz nie jest możliwy.

Na terenie ośrodka Wast Hills znajduje się również budynek Klubowy. W budynku znajdziemy:

  • szatnie dla zawodników,
  • magazyny sprzętu treningowego (każda grupa wiekowa ma swój oddzielny sprzęt treningowy),
  • w pełni wyposażona siłownia,
  • biura pracowników administracyjnych oraz Dyrektora Akademii,
  • stołówka dla zawodników i pracowników,
  • poczekalnia dla rodziców,
  • salki, w których odbywają się lekcje.

Biuro klubu i główny Stadion – St. Andrews Stadium znajdują się przy Cattell Road, w dzielnicy Small Heath.
Dzięki temu, iż Klub posiada bardzo dobre zaplecze treningowe zawodnicy mogą bezproblemowo trenować przez cały rok. Podejście do organizacji zajęć treningowych jest dość elastyczne. Godziny oraz miejsce treningu mogą ulec zmianie w związku z pogodą lub innymi wydarzeniami klubowymi. Wszystkie informacje na temat harmonogramu treningowego oraz jego zmian podawane są z odpowiednim wyprzedzeniem na oficjalnej stronie internetowej Akademii.

To pierwsza część raportu ze stażu, w najbliższym czasie ukaże się druga część.

Przypominamy, że organizatorem stażu byli trenerzy z trening-pilkarski.pl w przyszłości planujemy kolejne wyjazdy. Zainteresowane osoby już teraz mogą się z nami kontaktować pilkarski.trening@gmail.com